logo

wpisz słowa kluczowe:

szukaj wg daty:

Aktualne propozycje Newsletter

  • aktualnych propozycji: 10485

W GDYŃSKIEJ MARINIE ZATONĄŁ JACHT

„Kundel” pod wodą. Na razie wiadomo jedynie, że cumujący w gdyńskiej marinie 12-metrowy jacht gaflowy zatonął wczoraj wieczorem. – Jeszcze nie wiemy, co było jego przyczyną. Będzie to badane. Na wodzie rozłożone zostały zapory przeciw rozlewom olejo- oraz ropopochodnych substancji. W najbliższych godzinach jednostka wyciągana będzie z basenu przez właściciela – informowała dziś w południe Sylwia Mathea-Chwalczewska, kierownik gdyńskiej mariny. „Knudel” został zbudowany w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia w Ustce jako kuter rybacki. Na jednostkę żaglową przebudowano go 40 lat później. Jacht należał do zmarłego przed dwoma laty Niemca Hansa-Petera Klagesa. Jednostka była wykorzystywana do odprowadzania w ostatnią podróż zmarłych marynarzy, aby mogli spocząć wśród morskich fal. Pojawiała się też ostatnio na zlotach Próchno i Rdza, gdzie prezentują się piękne jachty o klasycznych konstrukcjach z drewna i stali. 18.01.2017 / fot. Mateusz Ochocki / KFP

MIESZKANIA PLUS W GDYNI. WIECHA ZAWISŁA NAD PIERWSZYM BUDYNKIEM

W Kaczych Bukach może powstać nawet tysiąc „mieszkań plus”. 172 lokale na wynajem mają być gotowe pod koniec tego roku. Ich budowę na prywatnej 1,5-hektarowej działce położonej na osiedlu znajdującym się w południowej części dzielnicy Wielki Kack zainaugurował pół roku temu premier Mateusz Morawiecki. Pierwszy z sześć czterokondygnacyjnych bloków osiągnął już najwyższy punkt konstrukcyjny. W czwartek zawisła nad nim symboliczna wiecha. – Szybkie tempo prowadzonych tu prac napawa optymizmem. Realizacja programu Mieszkanie Plus to krok w kierunku podniesienia standardu życia i wyrównania szans wielu polskich rodzin. Dlatego ten projekt traktujemy ze szczególną uwagą. Kacze Buki To pierwsza taka inwestycja na Pomorzu i jedna z bardziej zaawansowanych w kraju – mówił podczas dzisiejszej uroczystości wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik. Termin oddania do użytku dwóch pierwszych budynków z mieszkaniami plus przewidywany jest jest nie później niż w lipcu. Wszystkie bloki (trwają prace związane z zamykaniem stanów surowych) mają zostać oddane do końca roku. Mieszkania buduje firma Invest Sarko z Gdyni. O dużym zainteresowaniu programem Mieszkanie Plus mówił dziś prezydent miasta Wojciech Szczurek. – Mamy bardzo dużo pytań o to, kiedy będą znane kryteria przyznawania mieszkań i jaka będzie wysokość czynszu. Program Mieszkanie Plus to bardzo ważny projekt dla Gdyni. Jesteśmy świadkami powstawania zupełnie nowej dzielnicy i jako samorząd chcemy zadbać o stworzenie nowoczesnego, przyjaznego dla rodzin miejsca do życia – zaznaczył prezydent Szczurek. 18.01.2017 / fot. Mateusz Ochocki / KFP

Gdynia buduje mieszkania plus

XXV BIESIADA FELIETONISTÓW WYBRZEŻA

Na tytuł Człowieka Roku zasłużył Kornel Morawiecki, bo udało mu się zostać ojcem premiera w większym stopniu niż Jarosławowi K. Wydarzeniem Roku okazało się molestowanie seksualne, którego nie odczuwa się od razu, ale dopiero teraz, Pawiem Roku – serial TVP „Korona Królów”, czyli Władysław Łokietek bardziej niż Kiepski, a Martyrologią Roku – Antoni Macierewicz, żołnierz wyklęty przez Dudę. W głosowaniach sensacyjnie przepadło odpięcie broszki od rządu. Dwukrotnie zgłaszane stypendium wolnościowe dla Mateusza Kijowskiego ufundowane przez siostrę Krystyny Pawłowicz (Kobiety Roku) też nie przeszło. Felietoniści Wybrzeża znowu pastwili się nad faktami i osobowościami minionych 12 miesięcy. Na jubileuszową, 25. Biesiadę umówili się w sopockim Spatifie. Po raz trzeci w historii i po 15 latach od ostatniej takiej tam wizyty. Na jedyną dziś w regionie imprezę integracyjną dla dziennikarzy jak zwykle spraszał gości jej pomysłodawca Krzysztofa Skiba. Frekwencja była najwyższa od wielu lat. – Obrady przebiegały standardowo. Specjalnym elementem jubileuszowym było może to, że mieliśmy gościa z Warszawy – Michała Ogórka, który już kiedyś bawił się z nami na drugiej Biesiadzie, czyli 23 lata temu. Był też akcent muzyczny w postaci Duetu Kremplina. Jarek Janiszewski jest z nami od pierwszej Biesiady. Powróciliśmy do Sopotu. Byliśmy już tutaj dwa razy. Biesiada jest imprezą wędrującą – zwykle po Gdańsku, ale zdarzały się wypady i do Sopotu, i do Gdyni. Spatif jest takim miejscem, gdzie czujemy się dobrze. Ostatni raz byliśmy tam 15 lat temu. W środę bawiło się tu 40 osób, w obradach brało udział około 30. Pozostali kibicowali. Zwykle jest to grono kilkunastoosobowe. Widać było, że miniony rok obfitował w wydarzenia. Ta obfitość spowodowała także, że musieliśmy ustalić dwie dodatkowe kategorie. Zwyczajowo mieścimy się w dwudziestu, ale tym razem nie skończyło się na Skandalu Roku – dzieli się wrażeniami z jubileuszowej Biesiady Felietonistów Krzysztof Skiba.

XXV Biesiada Felietonistów. Sopot, Klub Artystów Spatif.

Kobieta Roku. Krystyna Pawłowicz, na której włosach można ugotować rosół dla batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej.
Człowiek Roku. Kornel Morawiecki – człowiek, któremu udało się zostać ojcem premiera w większym stopniu niż Jarosławowi K.
Wydarzenie Roku. Molestowanie seksualne, którego nie odczuwa się od razu, ale dopiero teraz.
Bubel Roku. Reforma służby zdrowia według ministra Radziwiłła, która eliminuje z systemu lekarzy i pielęgniarki.
Paranoja Roku. Polska jako bezludna wyspa wolności i tolerancji.
Zwierzę Roku. Siostry Godlewskie jako świąteczne kolędojady.
Cwaniak Roku. O. Rydzyk – dostał dotację na cudowne źródełko, które samoistnie nie chciało wytrysnąć.
Idiota Roku. Jacek Saryusz-Wolski – narcystyczny osobnik, któremu mali politycy wmówili, że jest wielki.
Zboczenie Roku. Macierewicz do Berczyńskiego: „Dziękuję, Wacku, w imieniu służby".
Numer Roku. Budowa najbardziej nowoczesnego więzienia w Europie przez Patryka Jakiego pod własnym domem, czyli Jaki numer?
Paw Roku. Serial TVP „Korona Królów” – aktorstwo z remizy, dekoracje z sylwestra i dialogi z drewna, czyli Władysław Łokietek bardziej niż Kiepski.
Cios Roku. Katarzyna Lubnauer zostaje Ryszardem Petru.
Narzędzie Roku. Biała róża jako narzędzie zakłócające cykliczne uroczystości religijne („… to właśnie symbol nienawiści i głupoty, skrajnej głupoty i skrajnej nienawiści” J.K.).
Happening Roku. Beata Kempa zajmująca się imigrantami poza granicami kraju.
Ofiara Roku. Jan Pietrzak jako ofiara własnego benefisu na festiwalu w Opolu.
Kicz Roku. PiSarka Magdalena Ogórek z zakazem wstępu do warszawskich sklepów odzieżowych, za to wpuszczana do bibliotek i telewizji.
Martyrologia Roku. Antoni Macierewicz, żołnierz wyklęty przez Dudę Unik Roku. Minister Gliński rzuca klątwę na „Klątwę” i wycofuje dotacje na festiwale Malta oraz Dialog.
Powiedzenie Roku. Hatakumba zdradzieckich mord bez żadnego trybu.
Skandal Roku. Wypuszczenie Dody z aresztu po zaledwie 4 godzinach.
Taniec Roku. Ostatni Waltz pod Noakowskiego 16.
Smakosz Roku. Radny PiS z Krakowa, Adam Grelecki, który twierdzi, że dzieci z in vitro to eksperymenty genetyczne jak truskawki – bez smaku.
17.01.2017 / fot. Maciej Kosycarz / KFP

CZARNA ŚRODA W GDAŃSKU. NIE DLA ZAOSTRZENIA USTAWY ANTYABORCYJNEJ

Ogólnopolski Strajk Kobiet powrócił na ulice. „NIE dla zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej” słychać było tego wieczoru w kilkudziesięciu polskich miastach. Na placu przy City Forum na Podwalu Grodzkim w Gdańsku manifestowało dziś około 300 osób. Środowe protesty to reakcja na zeszłotygodniowego głosowanie nad obywatelskim projektem ustawy Ratujmy Kobiety 2017 odrzuconym przez posłów już w pierwszym czytaniu. „Wkurzone kobiety i wspierający je rozumni mężczyźni” nie mogą darować partiom opozycyjnym tchórzostwa. Nie chcą mieć już nic wspólnego ani z Platformą Obywatelską, ani z Nowoczesną. – Dość się wypromowali na naszych protestach, by w chwili, gdy to coś znaczyło, głosować przeciwko nam lub tchórzliwie wyjąć karty do głosowania. Wszyscy i wszystkie wiemy, co się dzieje. Znowu rządzący – tym razem do spółki z opozycją – urządzają nam zamach na prawa człowieka, na godność i wolny wybór. Wyrzucają do śmieci Ratujmy Kobiety, a procedują sadystyczny, antykobiecy projekt, który ma zmuszać do rodzenia za wszelką cenę. Dość! – mówią organizatorki protestów. Podczas gdańskiej manifestacji odczytywały nazwiska 39 posłów opozycji, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu lub wstrzymali się od głosu. Wyliczance towarzyszyły hasła „Oddaj mandat!” tudzież „PiS i opozycja jedna koalicja”. 17.01.2017 fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

24. RANKING NAJLEPSZYCH SPORTOWCÓW Z GDAŃSKICH SZKÓŁ

Marzą o na igrzyskach olimpijskich, na razie z powodzeniem startują na olimpiadach młodzieży. Niektórzy zaznali już smaku sukcesu na europejskich i światowych arenach. Wszyscy ciężko pracują na wyniki. Po raz 24. poznaliśmy Ranking Najlepszych Sportowców wywodzących się spośród uczniów gdańskich szkół. Gospodarzem gali, podczas której kilkudziesięciu laureatów prestiżowej listy otrzymało dyplomy i nagrody rzeczowe za osiągnięcia w 2017 roku, był Zespół Szkół Sportowych i Ogólnokształcących na Żabiance. To kuźnia sportowych talentów. Na przestrzeni trzech ostatnich dekad jej mury opuściło 26 olimpijczyków reprezentujących biało-czerwone barwy na igrzyskach letnich i zimowych. W 2016 roku na największy doping nauczycieli, trenerów i uczniów ZSSiO mogli liczyć żeglarz Łukasz Przybytek, judoczka Daria Pogorzelec oraz lekkoatleta Patryk Dobek. Ich drogi do Rio wiodły przez Żabiankę. Co najmniej powtórzenia tych wyczynów życzą sobie młodsi koledzy i koleżanki utytułowanych sportowców. W kategorii licealistów listy rankingowe otwierają: Alan Benkowski (piłka ręczna), Maria Kaczanowska (pływanie), Paweł Kaśków (gimnastyka sportowa), Wiktor Kumidor (judo), Cyprian Mrzygłód (lekkoatletyka – rzut oszczepem) i Miłosz Sabiecki (sporty różne olimpijskie – karate WKF). W gronie wyróżnionych gimnazjalistów na najwyższe uznanie zasłużyli: Dominik Bielawa (pływanie), Aleksandra Michalak (tenis stołowy), Paulina Muszyńska (judo), Dominik Senk (lekkoatletyka – skok o tyczce), Jan Wysocki (gimnastyka sportowa) i Olivier Zych (piłka nożna). Spośród nominowanych uczniów szkół podstawowych na pierwszych miejscach rankingu znaleźli się: Dominik Abramowicz (lekkoatletyka), Natalia Hebel (pływanie), Kacper Kubala (gimnastyka sportowa) i Anatolii Pylypchak (judo). Z nominacji do nagród cieszyło się dziś 72 młodych sportowców. Gratulacje najlepszym składał m.in. Adam Korol, mistrz olimpijski i czterokrotny mistrz świata w wioślarstwie. Nagrody wręczali także przedstawiciele władz miasta, Pomorskiego Kuratorium Oświaty, gdańscy radni, absolwenci szkoły, działacze związków sportowych i klubów. – Najważniejsze w tym wydarzeniu jest dostrzeganie i docenianie ciężkiej oraz systematycznej pracy najlepszych sportowców, ale również zachęcanie kolejnych adeptów szkoły sportowej do realizowania życiowych pasji. To popularyzacja sportu jako dziedziny mającej ogromny wpływ na wszechstronny rozwój młodych ludzi – mówi Leszek Walczak, wicedyrektor ds. sportowych w ZSSiO. 17.01.2018 / fot. Mateusz Ochocki / KFP

ZIMOWE ATRAKCJE W PARKU REAGANA

Jednych paraliżuje, innym dodaje skrzydeł. Nadejście prawdziwie zimowej aury fetowali dziś w Parku Nadmorskim im. Ronalda Reagana miłośnicy saneczkowych zjazdów i lepienia bałwanów. Na ośnieżonej górce spotkać można było tu w południe gdańskiego radnego Kazimierza Koralewskiego, który na sanki wybrał się z wnuczką. Na saneczkach i deskach jeździła w środę także sopocka Łysa Góra. Za 12 dni początek ferii. 17.01.2018 / fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

PŁUGOPIASKARKĄ PO A1

Praca pługopiaskarek na autostradzie A1 na odcinku Swarożyn-Kopytkowo. 16.01.2018 / fot. Krzysztof Mania / KFP

ZIMA NA AUTOSTRADZIE A1

Atak zimy na Pomorzu.Trudne warunki drogowe na autostradzie A1. 16.01.2018 / fot. Krzysztof Mania / KFP

ZIMA W GDAŃSKU

Pierwsze opady śniegu w Gdańsku w 2018 roku. 16.01.2018 / fot. KFP

ZAMARZNIĘTA MOTŁAWA

Od kilku dni temperatura w Gdańsku utrzymuje się poniżej zera. W okolicach ul. Żabi Kruk i Toruńskiej zaczęła zamarzać Motława. 16.01.2018 / fot. Maciej Kosycarz / KFP
  • aktualnych propozycji: 10485
Wszystkie zdjęcia Agencji Kosycarz Foto Press/KFP są chronione prawem autorskim. Publikacja i kopiowanie bez zgody Agencji zabronione. Copyright © 2000-2018 KFP