logo

wpisz słowa kluczowe:

szukaj wg daty:

Aktualne propozycje Newsletter

  • aktualnych propozycji: 10338

ODSZEDŁ KSIĄDZ INFUŁAT STANISŁAW BOGDANOWICZ

Zmarł ksiądz infułat Stanisław Bogdanowicz, były proboszcz Bazyliki Mariackiej. Od lat 70. należał do księży najsilniej wspierających opozycję demokratyczną i niezależny ruch związkowy w Trójmieście. Honorowy Obywatel Gdańska. Odszedł w 55. roku kapłaństwa. Za dwa tygodnie skończyłby 78 lat.
- Ksiądz infułat przebywał ostatnio w szpitalu „Copernicus”. Dzisiaj wraz z jego bratem i bratową byliśmy przy nim. Modliliśmy się, odmawiając Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Zaraz po jej zakończeniu, ok. godz. 17.50 ks. infułat odszedł do wieczności. Umierał otoczony modlitwą i miłością najbliższych. Zachęcam do modlitwy w intencji śp. ks. infułata Stanisława Bogdanowicza, człowieka, który dla Gdańska zrobił bardzo dużo. Który wspierał ludzi w przeróżnych biedach, a zwłaszcza w biedzie, której na imię brak wolności - przekazał w piątkowy wieczór redakcji tygodnika katolickiego „Gość Niedzielny” ksiądz prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej. „Więzień polityczny i oparcie dla prześladowanych ludzi Solidarności. W Bazylice Mariackiej w czasach PRL, nie bacząc na zagrożenia, odprawiał msze patriotyczne, które gromadziły rzesze wiernych. Wilniuk i Gdańszczanin. Pozostanie w naszej pamięci” - napisał na swoim profilu facebookowym prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
Ks. Stanisłąw Bogdanowicz urodził się 6 listopada 1939 r. w Żwirynie. W 1962 r. przyjął święcenia kapłańskie, a w 1963 r. został absolwentem Gdańskiego Seminarium Duchownego. W 1967 r. ukończył pedagogikę pastoralną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1968–1975 był referentem w Kurii Biskupiej w Gdańsku i rektorem kościoła św. Andrzeja Boboli w Sopocie. Od roku 1979 był proboszczem Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gdańsku. Wspiewrał opozycję demokratyczną, upominał się o zwrot dzieł sztuki przejętych z kościoła NMP przez państwo. Odzyskał ich około 150. 27 października 2014 r. przeszedł na emeryturę. Jest autorem kilkudziesięciu książek o historii oraz architekturze i dziejach gdańskich kościołów. Ksiądz Bogdanowicz - jako Stan Bogdan - pisał też dla dzieci (m.in. bajka „O małym Kostku i herbie Ferberów” czy „Baśnie gdańskie”). Był laureatem Nagrody im. Brata Alberta, uhonorowany został także Medalem św. Wojciecha i odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2004 roku nadano mu honorowe obywatelstwo Gdańska, a 10 lat później otrzymał Medal Prezydenta Miasta Gdańska. 20.10.2017 / fot. KFP

FESTIWAL OPEN HOUSE GDAŃSK PO RAZ PIERWSZY

Open House Gdańsk to festiwal otwartych wnętrz. W sobotę i niedzielę swoje podwoje otworzą przed nami m.in. zespół klasztorny franciszkanów przy ulicy św. Trójcy, dawne schronisko młodzieżowe na Biskupiej Górce i budynek Monopolu Tytoniowego przy ul. Łąkowej, ale także prywatne, niebanalnie zaaranżowane mieszkania, pracownie czy Brabank Apartamenty wzniesione przy ul. Stara Stocznia przez Invest Komfort, mecenasa festwialu. Do zobaczenia będzie ponad 60 ciekawych miejsc. Gdańsk debiutuje w gronie kilkudziesięciu miast skupionych wokół idei łączącej pasjonatów dobrej architektury z żywą miejską tkanką pod wspólnym szyldem Open House Worldwide. To nazwa międzynarodowego festiwalu, który ćwierć wieku temu narodził się w Londynie. Ale Open House to także pretekst. – Pretekst do zatrzymania się, zastanowienia i próby świadomego poznania miasta, które, poza mieszkańcami tworzy architektura. To ona nadaje miastu swoistą wyjątkowość i niepowtarzalność. To właśnie obraz architektury przywołujemy, kiedy myślimy o danym mieście – mówi Dominika Piluk, kuratorka festiwalu. – Spotkanie z żywym miastem to także świetna okazja, by odkryć coś dla siebie – dodaje Diana Lenart, założycielka festiwali Open House Gdańsk i Open House Gdynia. Ważnym elementem gdańskiej premiery OH będzie pokazanie różnorodność miasta, w którym hanzeatyckie dziedzictwo spotyka się z powojenną adaptacją i wchodzi w dialog ze współczesną architekturą. Festiwal jest również zaproszeniem do dialogu z udziałem mieszkańców, architektów i władz miasta.
– W Open House nie chodzi tylko o otwieranie budynków, lecz o coś znacznie więcej. Staramy się wpływać na kształtowanie miejskich przestrzeni, by stawały się przestrzeniami życiodajnymi – mówi goszcząca w Gdańsku Victoria Thornton, założycielka organizacji Open City, z której pomysłu narodził się festiwal Open House London. – To się zaczęło w Londynie 25 lat temu. Tym, co chcieliśmy tam osiągnąć, był przede wszystkim dialog z mieszkańcami, a także z władzami miasta. Rozpoczynaliśmy od 20 budynków – teraz mamy ich ponad 800 – ale najważniejsza jest idea, która się rozwija się od tej najmniejszej postaci, a potem nabiera tak istotnego znaczenia, że Open House staje się częścią miasta, a mieszkańcy utożsamiają się z tą ideą. W tym roku otwiera się 40 miast na pięciu kontynentach. Miliony ludzi zrobią to w tym samym czasie. W Santiago, San Diego, Turynie, Bilbao i Gdańsku. Najpierw jest zawsze doświadczenie trójwymiarowych budynków i ich przestrzeni. Trzeba w nie wejść i poczuć je. Gdy to zrobisz, zaczniesz się poruszać po swoim mieście w nowy sposób. Następną fazą jest dialog pomiędzy tobą a innymi mieszkańcami, wolontariuszami i architektami. Mieszkańcy zaczynają się uczyć architektury i budynków, architekci zaś zaczynają rozumieć, w jaki sposób należy rozmawiać z publicznością o tym, czym jest architektura, czym jest miasto i jaka jest jego przyszłość. Chodzi o zachęceni ludzi do korzystania z faktu, że mają oni realny wpływ na przestrzeń, w której mieszkają. Zaczynają się odważne pytania, nareszcie zaczyna się rozmowa o mieście. Londyńczycy np. uważają Londyn za miasto zbyt zanieczyszczone. Rozpoczyna się publiczna rozmowa o tym, czy politycy uczynią coś, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom. Open House rozpoczyna tę rozmowę pomiędzy architektami, miastem i mieszkańcami. I to chcemy robić także w innych miastach – opowiada o festiwalowej idei Victoria Thornton.

Centrum dowodzenia OH Gdańsk mieści się w Instytucie Kultury Miejskiej przy Długim Targu 39/40, gdzie w sobotę i niedzielę będzie można otrzymać festiwalową mapę, zapytać o szczegóły oraz wysłuchać przygotowanych specjalnie na festiwal wykładów. Swoją wiedzą podzielą się prof. Wiesław Gruszkowski, dr hab. Jacek Dominiczak i dr Jacek Friedrich. W programie również warsztaty, konkursy oraz wystawa „Tryptyk Gdański” prezentująca urbanistyczne pejzaże autorstwa holenderskiego fotografa Rubena Dario Kleimeera. Więcej o festiwalu (także rezerwacje) na stronie ohgdansk.org. 20.10.2017 / fot. Mateusz Ochocki / KFP

WRACAJĄ KOLORY DO PARKU ORUŃSKIEGO

W jesiennej szacie wygląda najokazalej, dostarczając niezapomnianych wrażeń miłośnikom spacerów i malowniczych pejzaży. Za chwilę Park Oruński będzie jeszcze piękniejszy, i to nie tylko za sprawą jesiennych impresji. W jednym z najstarszych i największych gdańskich parków dobiegają końca prace rewitalizacyjne. Od kilku lat miejsce to odzyskuje świetność, jaką cieszyło się w XIX wieku, utrwaloną na kartach książki Hansa Reichowa, przedwojennego gdańskiego architekta i znawcy miejskich ogrodów. Z jego publikacji czerpią inspirację autorzy planów rewitalizacyjnych. Nieopodal dolnego stawu stoi już fontanna z charakterystycznym dużym kielichem, pojawiły się tutaj drewniane pomosty, nowe alejki, ławki, znakiem naszych czasów jest siłownia pod chmurką. Przybyło drzew i krzewów. W połowie listopada gotowy będzie amfiteatr z 263 miejscami dla widzów. Dawny blask odzyskuje także XIX-wieczna wozownia. Na rewitalizację terenów zielonych w Dolinie Potoku Oruńskiego miasto przeznaczyło ponad 6 milionów złotych.
Park Oruński, drugi co do wielkości w Gdańsku (po Parku Oliwskim), położony – niedaleko kanału Raduni przy ulicy Raduńskiej i Nowiny, otulony wzgórzami morenowymi, zajmuje ok. 11 hektarów. Pod względem stylu krajobrazowego należy do parków typu dworskiego z elementami (już nieistniejącymi) stylu geometrycznego w części botanicznej. Jego początki sięgają XVII wieku, kiedy to na terenach tych zbudowany został dworek myśliwski, a następnie założono park ze stawami, strumieniami, wodospadami, punktami widokowymi i okazami roślin.  W kolejnym stuleciu powstał ogród botaniczny. Na początku XIX wieku podczas oblężenia Gdańska przez wojska napoleońskie park uległ całkowitemu zniszczeniu. Majątek zlicytowano. Nabył go kupiec Fryderyk Hoene, który odrestaurował dwór i odnowił park. Ostatnią właścicielką posiadłości była jego córka Emilia Hoene, która w 1918 r. przekazała park miastu. Władze Gdańska wspaniale wykorzystały ten nabytek, urządzając bardzo popularny wśród przedwojennych gdańszczan teren rozrywek i rekreacji. Dziś miejsce to wraca do formy i funkcji z okresu międzywojennego. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków. 20.10.2017 / fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

REMONT PRZEDPROŻA RATUSZA GŁÓWNEGO MIASTA W GDAŃSKU

Jedno z piękniejszych gdańskich przedproży przy Ratuszu Głównomiejskim czeka gruntowna przebudowa: najpierw rozbiórka, potem wzmocnienie konstrukcji, wykonanie izolacji przeciwwodnej i prace konserwatorskie. Z odnowionego przedproża będzie można korzystać na wiosnę 2018 roku.Reprezentacyjne przedproże przy ulicy Długi Targ zostało wybudowane w XVIII w. Ostatnie prace remontowe przeprowadzone w tym miejscu prawie dziesięć lat temu polegały na wykonaniu izolacji przedproża. Dziś trzeba wykonać je ponownie, ale dyrekcja Muzeum Historii Miasta Gdańska zdecydowała się na przeprowadzenie remontu w pełnym zakresie. Przeprowadzenie remontu jest możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Koszt prac - wzmocnienie konstrukcji, wykonanie izolacji przeciwwodnej i prac konserwatorskich przedproża - to 611 tys. złotych.
- Obecnie najważniejsze jest zabezpieczenie przedproża przed osiadaniem - tłumaczy Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG. - Masywna konstrukcja musi zostać wzmocniona, tak by nie rozrywała wykonanej wcześniej izolacji przeciwwodnej. Jej uszkodzenie powoduje wilgotnienie piwnic znajdujących się pod Ratuszem i Dworem Artusa.
18.10.2017 fot. Mateusz Ochocki / KFP

PUCHAR POLSKI. PORTOWIEC GDAŃSK - BAŁTYK GDYNIA 1-4

Mecz 1/16 Pucharu Polski w piłce nożnej Portowiec Gdańsk - Bałtyk Gdynia. 18.10.2017 fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

KOD POZYWA NSZZ SOLIDARNOŚĆ

Komitet Obrony Demokracji domaga się przeprosin od NSZZ Solidarność za twierdzenie, że do KOD-u należą byli funkcjonariusze SB i WSI. Pozew w tej sprawie trafił w środę do Sądu Okręgowego w Gdańsku, a składali go Jarosław Marciniak - sekretarz zarządu głównego KOD, Magdalena Filiks - w-ce przewodnicząca zarządu głównego KOD oraz Radomir Szumelda przewodniczący KOD Pomorze. Dodatkowo KOD żąda zadośćuczynienia w wysokości 50 tys. zł na rzecz WOŚP. 18.10.2017 fot. Mateusz Ochocki / KFP

SONDA RADAROWA BĘDZIE MONITOROWAĆ POTOK STRZYŻY

Montaż sondy radarowej, przeznaczonej do pomiaru wielkości przepływu wody w Potoku Strzyży. Rozbudowa sieci pomiarowej jest częścią projektu „Rozbudowa systemów informowania i ostrzegania o zagrożeniach, w szczególności powodziowych dla Gdańska i Sopotu" i ma służyć przede wszystkim zwiększeniu bezpieczeństwa mieszkańców Gdańska w sytuacji zagrożenia powodziowego. Sieć monitoringu hydrologicznego zostanie wykorzystana między innymi do zobrazowania zagrożenia i przewidzenia jego konsekwencji. Obserwacja przebiegu zjawiska pozwoli na przygotowanie odpowiednich co do miejsca i czasu działań interwencyjnych.
- Dobrym przykładem zastosowania takiego systemu pomiarowego jest tegoroczna, lipcowa akcja przeciwpowodziowa, podczas której Zbiornik Kiełpinek odegrał szczególną rolę. Analiza danych pomiarowych ze zbiornika, pomogła nam w podjęciu decyzji o nadzwyczajnym spiętrzeniu i zatrzymaniu wody. Szacujemy, że zatrzymaliśmy jej około 20 000 m3 W dużej mierze właśnie to działanie pozwoliło nam uratować Wrzeszcz przed podtopieniem - wyjaśnia Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej.
18.10.2017 fot. Mateusz Ochocki / KFP

CZERWONE SŁOŃCE

Czerwone słońce nad Polską. Wszytko za sprawą huraganu Ophelia, a co za tym idzie cyrkulacją powietrza, która spowodowała dotarcie do naszego kraju pyłu znad Sahary. Ten powoduje załamanie światła i otrzymujemy efekt czerwonego słońca. 18.10.2017 fot. Andrzej J. Gojke / KFP

MURAL Z LEGENDĄ LECHII GDAŃSK

Na gdańskiej Morenie, przy ul. Warneńskiej 12, stanął mural, podobizna pomocnika i żywej legendy gdańskiego klubu, Zdzisława Puszkarza. Zdzisław Puszkarz w barwach Lechii występował w latach 1966-1981, rozegrał 340 meczów, zaliczył także jeden występ w reprezentacji Kazimierza Górskiego przeciwko NRD. 17.10.2017 fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

DRUŻYNA ENERGII

Inauguracja akcji Drużyna Energii. Jest to ogólnopolski program sportowo-edukacyjny, skierowany do uczniów klas VI i VII szkół podstawowych. Głownym celem tego programu to zachęcenie młodych ludzi do aktywności fizycznej. Pomóc mają w tym ambasadorzy Krzysztof Golonka, Bartosz Ignacik, Marek Citko i Krzysztof Ignaczak. 17.10.2017 fot. Krzysztof Mystkowski / KFP
  • aktualnych propozycji: 10338
Wszystkie zdjęcia Agencji Kosycarz Foto Press/KFP są chronione prawem autorskim. Publikacja i kopiowanie bez zgody Agencji zabronione. Copyright © 2000-2017 KFP