logo

wpisz słowa kluczowe:

szukaj wg daty:

Aktualne propozycje

  • aktualnych propozycji: 12812
Zawiadamiamy, że msza święta żałobna za duszę śp. Maćka Kosycarza odprawiona zostanie we wtorek 7 kwietnia 2020 roku o godz. 12:00 w kościele św. Jana w Gdańsku.
Uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Oliwskim przy ul. Opackiej rozpoczną się ok. godz. 13:45.
W myśl obowiązujących przepisów, w nabożeństwie i ceremonii pogrzebowej uczestniczyć będzie wyłącznie najbliższa rodzina. Transmisję online z mszy świętej celebrowanej przez ks. Krzysztofa Niedałtowskiego, duszpasterza środowisk twórczych, przeprowadzi portal gdansk.pl.
Wszystkich, którym Maciej był bliski i którzy chcieliby odwiedzić jego grób, prosimy o niekupowanie kwiatów, a zachęcamy do wpłat na konto akcji „Pokonajmy koronawirusa przy użyciu drukarek 3D”.  Zbiórka trwa na stronie internetowej zrzutka.pl/9ra4uw.

Pogrążona w żałobie Rodzina
Jarosław Gowin podał się do dymisji. Lider Porozumienia nie będzie już ani wicepremierem, ani ministrem nauki i szkolnictwa wyższego. – Uważam, że wybory powinny być przesunięte. Zaproponowaliśmy wprowadzenie poprawki z vacatio legis na trzy miesiące. Ta propozycja nie została przyjęta, dlatego podaję się do dymisji – powiedział Jarosław Gowin podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie. Porozumienie pozostaje członem Zjednoczonej Prawicy. Na stanowisko wicepremiera partia rekomenduje minister rozwoju Jadwigę Emilewicz. 6.04.2020 / fot. KFP
Kochani, Maciek odszedł robić zdjęcia Panu Bogu.
26.03.2020 / KFP
Izba przyjęć Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku została zamknięta. Decyzja zapadła w niedzielny wieczór. Powodem dodatni wyniku testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 u jednego z lekarzy. Obecnie sprawdzane są wszystkie osoby, które miały kontakt z chorym pracownikiem. Wszystkie przejdą testy na obecność koronawirusa. Jak informuje Małgorzata Pisarewicz, dyrektor ds. komunikacji społecznej, promocji i komercji Szpitali Pomorskich sp. z o.o., przyjęcia pacjentów zostały zawieszone. Pacjenci z podejrzeniem zakażenia koronawirusem są kierowani do dwóch placówek: 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku oraz Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. 6.04.2020 / fot. KFP
Dziś Niedziela Palmowa – pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia. Inna niż zwykle. Z powodu pandemii koronawirusa wierni nie mogą celebrować przybycia Jezusa do Jerozolimy w świątyniach. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podczas nabożeństw gromadzi się jedynie po pięć osób. Tak było dzisiaj w Bazylice Katedralnej w Pelplinie, gdzie o godz. 10 mszę świętą sprawował biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej ks. Arkadiusz Okroj. Nabożeństwo transmitowały na żywo strona internetowa parafii oraz katolicka rozgłośnia Radio „Głos”. W archidiecezji gdańskiej celebracja Niedzieli Palmowej również ma wyjątkowy przebieg. „Upamiętnienie wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy ma być obchodzone tylko wewnątrz kościoła, bez procesji. W Mszy Świętej tej niedzieli przewidziane są trzy formy rozpoczęcia liturgii. W Archikatedrze Oliwskiej należy zastosować drugą formę przewidzianą przez Mszał Rzymski, zaś w kościołach parafialnych oraz w innych miejscach trzecią (wejście zwykłe), w której opuszcza się cały obrzęd błogosławieństwa palm. Zalecam, aby pobłogosławić tylko jedną symboliczną palmę celebransa. W tę modlitwę włączymy się duchowo wszyscy” – czytamy w dekrecie metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia zawierającym postanowienia, w jaki sposób będzie wyglądała celebracja Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego. 5.04.2020 / fot. Krzysztof Mania / KFP
Już ponad 130 tys. podpisów widniej pod internetową petycją w sprawie cofnięcie zakazu wstępu do lasów. Decyzją dyrekcji Lasów Państwowych rygor związany z zagrożeniem epidemiologicznym obowiązuje od 3 do 11 kwietnia. „Spacer i kontakt z przyrodą jest konieczny do życia!” – apelują autorzy petycji. Zasadność zakazu budzi także poważne wątpliwości w świetle prawa.
„Uważamy, że decyzja o zakazie wstępu do lasu jest pochopna i wyrządzi dużo więcej szkody dla ludzkiego zdrowia niż potencjalne zarażenie się wirusem w przestrzeni leśnej. Obostrzenie o zachowaniu bezpiecznej odległości jest wystarczające. Ogromne obszary lasów w naszym kraju są najbezpieczniejszym miejscem, w jakie może udać się człowiek w tym trudnym okresie, jednocześnie najłatwiej tam zachować zalecaną odległość. Spacer i kontakt z przyrodą jest konieczny do życia! Nie ma racjonalnych powodów, by przebywanie w lesie było bardziej niebezpieczne niż przebywanie w komunikacji publicznej, kościele czy sklepie. Dodatkowo razi fakt zezwolenia na prowadzenie w tym samym czasie polowań.
Żądamy cofnięcia tego absurdalnego zakazu!” – wnioskują autorzy petycji zamieszczonej na portalu Avaaz.org Petycje Obywatelskie. Adresatem apelu jest Ministerstwo Środowiska. W niedzielę przed godz. 15 pod petycją widniało ponad 131 tys. podpisów. „Niech będzie nas 200 000” – napisali organizatorzy akcji. 5.04.2020 / fot. KFP
„Maćkowe okno” przy Ogarnej 101. Galeria Sztuk Różnych Kosycarz&MBeneda. Pustymi ulicami miasta zmierza teraz do tego miejsca tłum serc. Zostać trzeba w domu... „Na zdjęciach zatrzymywał czas, uwiecznił wiele niezwykłych chwil. Teraz nasza kolej – pamiętajmy o człowieku, który kochał Miasto Gdańsk” – napisała na swoim profilu facebookowym Aleksandra Dulkiewicz, dołączając zdjęcie galeryjnej witryny. Na parapecie bukiet białych róż od prezydent i przewodniczącej Rady Miasta. Przyjaciele z Regionu Pomorskiego KOD przynieśli wieniec z wiosennymi kwiatami, Obywatele RP zapalili znicze. Czerwone tulipany na pewno są od kogoś, komu Maciek Kosycarz był bliski.
Dziękujemy za serce i pamięć. 29.03.2020 / fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

GALERIA SZTUK RÓŻNYCH. Kosycarz&MBeneda NA OGARNEJ 101
Teatr Wybrzeże i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego zapraszają w sobotę 4 kwietnia na premierę zapisu „Amatorek”. Start o godzinie 17. Spektakl dostępny będzie przez 24 godziny. O 19 w studiu Radia Gdańsk rozpocznie się koncert fortepianowy polskiego wirtuoza młodego pokolenia Szymona Nehringa, finalisty XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Godzinę później: Jerzy Gruza w Gdyni – zapis rozmowy z Mistrzem. Wszystko to do posłuchania i zobaczenia w sieci. A jeszcze więcej w przewodniku po wirtualnych przestrzeniach, dzięki którym kultura nadal może być obecna w naszym życiu. Zaprasza gdańszczanka Marta Szadowiak, strateg komunikacji online i offline, właścicielka agencji Projekt PR, pomysłodawczyni hasztaga #KulturaWCzasachPandemii. Jej inicjatywa początkowo miała wymiar posta na profilu facebookowym zawierającego propozycje dla znajomych. Od kilku dni #KulturaWczasachPandemii gości na popularnej stronie eskaem.pl, tworzonej od ponad 10 lat z kulturalnych kwadracików przez Marka Rogalę, laureata Nagrody Miasta Gdańska za Promocję Kultury im. Marcina Opitza. Znajdziemy tam zarówno propozycje instytucji kultury – online i offline, jak i informacje o przedsięwzięciach podejmowanych przez twórców we własnych czterech ścianach.
– W dobie koronawirusa artysta indywidualny stracił źródło dochodów. W większości przypadków spadły one niemal do zera. Wobec zamkniętych scen, sal, klubów, muzeów i galerii trzeba było szybko pomyśleć, jakie inne możliwości zarobkowania i utrzymywania kontaktu ze swoimi odbiorcami wchodzą w grę. W odpowiedzi na nową sytuację powstało mnóstwo inicjatyw, które umożliwiają artystom uzyskiwanie dochodów oraz promocję tego, co robią w sieci. Najczęściej jest tak, że biorę swój telefon i robię streaming live – śpiewam, czytam fragment książki, czy tak jak niektórzy pisarze po prostu piszę książkę razem z fanami. I to jest jeden nurt. Drugi to instytucje kultury, które poza nielicznymi wyjątkami nie były przygotowane na taką sytuację w ogóle. Z jednej strony nie dysponują archiwalnymi materiałami audiowizualnymi, które mogłyby pokazać, bo po prostu do tej pory nie uważały, że internet stanowi wartościową formę publikacji ich treści. Z drugiej strony nie mają praw do tych materiałów, aby eksploatować je na nowym polu, jakim jest internet. Zdarzały się więc falstarty – dzieli się swoimi obserwacjami Marta Szadowiak.
„Kultura w czasach pandemii” dla użytkownika sieci jest niemal w całości bezpłatna. Artystów można wspierać dobrowolnie, wrzucając grosik do wirtualnej puszki. Niektóre teatry udostępniają swój kontent za 5 złotych. Wpłaty przekazywane są na fundusz pomocowy dla artystów. Starają się o nich zadbać także instytucje kultury. – Niektóre z nich, jak choćby Art Inkubator Goyki 3 w Sopocie, po prostu zamawiają u wybranych artystów dzieła. Prezentują je w internecie i płacą za nie twórcom. Inną popularną formą jest pozyskiwanie praw do pewnych materiałów i w ślad za tym przekazywanie artystom tantiem. Są też inicjatywy globalne, jak np. akcja „Zostań z muzyką”, za sprawą której pod każde wydarzenie performatywne prezentowane w sieci podpinana jest wirtualna puszka. Zebrane tą drogą pieniądze wykorzystywane są zgodnie z wolą artysty. Puszki działają bardzo dobrze.
Oczywiście w tym wszystkim ważna jest też kwestia efektu nowości. W pierwszym tygodniu było bardzo dużo inicjatyw. Jako osoby kreujące tę rzeczywistość w sieci, nie mieliśmy czasu, żeby wszystko zobaczyć, tyle tego było. Niektóre instytucje już wyprztykały się z pewnego materiału i teraz następuje regres. Potrzebują czasu na powiększenie zasobów, tworząc nowe materiały bądź pozyskując do nich prawa. Ciekawe, co będzie dalej. Czy będzie tak jak na Zachodzie, gdzie rzeczy archiwalne i dygitalizacja zbiorów są na porządku dziennym i można z tego korzystać w sposób abonamentowy? – zastanawia się pomysłodawczyni hasztaga #KulturaWCzasachPandemii. 4.04.2020 / fot. Anna Rezulak / KFP

SZTUKA WYBORU. KSIĄŻKI Z DOWOZEM DO DOMU
Epidemia koronawirusa uniemożliwia udział w wydarzeniach kulturalnych i rozrywkowych. Większość instytucji przenosi swoją aktywność do internetu. Artyści z Teatru Miniatura realizują serię filmów i z pomocą teatralnych lalek – rodziny Papetów – w prosty sposób tłumaczą trudne sprawy i radzą jak się w tej trudnej sytuacji zachowywać. „Papety: z ostatniej chwili” są jednym z elementów obecności Miniatury online pod hasłem Miniatura dzieciom w sieci. Pierwszy odcinek serii "Papety: z ostatniej chwili" można zobaczyć na stronie i w mediach społecznościowych teatru od 2 kwietnia. Scenariusz: Sandra Szwarc, reżyseria: Michał Derlatka, projekt i wykonanie lalek: Olga Ryl-Krystianowska, opracowanie muzyczne: Joanna Sówka-Sowińska obsada: Marlenka Papet – Magdalena Żulińska, Ryszard Papet – Wojciech Stachura, realizacja filmowa i montaż: Paweł Łaźniak, realizacja dźwięku: Adam Wośko, realizacja światła: Maciej Motowidło, asystentka reżysera: Agnieszka Kochanowska, producentka: Celina Zboromirska-Bieńczak. 3.04.2020 / fot. Anna Rezulak / KFP
Trójmiejski Park Krajobrazowy już nie dla nas. Po tym, co działo się tu w ubiegłą sobotę, kiedy za sprawą wiosennej aury życie miasta przeniosło się do lasu, można było spodziewać się takiej decyzji. Z powodu zagrożenia rozprzestrzeniania się koronawirusa Lasy Państwowe wprowadziły tymczasowy zakaz wstępu. Zamknięte pozostają parki narodowe.
„W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, w związku ze stanem epidemii oraz dyspozycją premiera RP, od 3 kwietnia do 11 kwietnia włącznie Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasów, a Parki Narodowe pozostają zamknięte” – informuje Ministerstwo Środowiska. „Niestety, ostatnie dni pokazują, że mimo próśb i apeli, wciąż dużo osób wykorzystuje czas odizolowania na pikniki i towarzyskie spotkania, m.in. na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe” – czytamy w komunikacie. Zakaz będzie egzekwowany przez Straż Leśną. 3.04.2020 / fot. KFP
  • aktualnych propozycji: 12812
Wszystkie zdjęcia Agencji Kosycarz Foto Press/KFP są chronione prawem autorskim. Publikacja i kopiowanie bez zgody Agencji zabronione. Copyright © 2000-2020 KFP