logo

wpisz słowa kluczowe:

szukaj wg daty:

Aktualne propozycje

  • aktualnych propozycji: 12815
Nie mówimy żegnaj, lecz do zobaczenia.

Maciek Kosycarz często powtarzał nam, byśmy niczego nie odkładali na później. Mówił o życiu, o o rodzinie, o pracy.
Maćku, przyjacielu, jesteś w naszych sercach. I te słowa też są. Na pewno wiesz, że nasze właściwe ziemskie pożegnanie z Tobą musi poczekać. Przyjdziemy do Ciebie na Cmentarz Oliwski wszyscy, kiedy tylko będzie to możliwe. Przyjdzie Twój Gdańsk, który teraz żegna Cię flagami miasta łopoczącymi na wietrze, przyjdzie ukochane Pomorze. Dziś byli tu z Tobą najbliżsi: Hania, Kinga, Konrad, teściowie... Łączymy się z nimi w żalu.
Wszyscy modliliśmy się za Twoją duszę i kierowaliśmy ku Tobie myśli, wsłuchując się tego popołudnia w słowa księdza Krzysztofa Niedałtowskiego, duszpasterza środowisk twórczych, Twojego przyjaciela. W bliskiej Ci świątyni pod wezwaniem św. Jana brakowało nas – zostaliśmy w domach, przed monitorami i przy głośnikach – ale mamy pewność, że czułeś naszą obecność. Odprowadzaliśmy Cię godnie, choć inaczej niż byśmy chcieli.
– Jesteśmy małą garstką tu, w kościele św. Jana. Aż echo dudni. Pusty kościół, Maciek i my. I wy przy komputerach, smartfonach, ekranach – wielka rzesza przyjaciół (...) I wszechmogący Bóg, który to wszystko widzi, który przyjmuje nas z naszym bólem, z naszymi pytaniami o śmierć i pożegnanie w czasie, gdy nie można być blisko siebie. O ileż to trudniejsze i bardziej dotkliwe, szczególnie dla najbliższych. Chcemy prosić dobrego Boga, aby Macieja przyjął do swojego wielkiego rodzinnego domu, żeby Jezus wyszedł mu na spotkanie. Pewnie już są blisko siebie. Może Maciej przygląda się teraz temu obliczu, za którym my dopiero tęsknimy. Może już przymierza się, jak je sportretować. Może nam to opowie, jak się spotkamy – mówił duszpasterz środowisk twórczych, polecając duszę Maćka Bożej Opatrzności. – Sprawiedliwy, choćby umarł przedwcześnie, żyć będzie. Życie udane, spełnione, mądre nie polega na przedłużaniu go w nieskończoność, ale na intensywności miłości, przyjaźni, ludzkich więzi, które budujemy (…) Myślę o tym, jak Maciej żył, zbierając właśnie to, co najważniejsze, to, co nieśmiertelne. Zobaczcie, ile tych ludzkich więzi, ile tej ludzkiej wdzięczności, ile zwykłej, uśmiechniętej przyjaźni dzisiaj przynosimy tu na ten pogrzeb (…) Cudownie wrażliwym człowiekiem był ten nasz fotograf (…) Żegnamy Cię, Maćku, z dobrą energią, pamięcią i z nadzieją, że stoisz przed Bogiem z wielkim albumem swoich przyjaciół, ludzi, którym pomogłeś, dla których byłeś życzliwy, których kochałeś... I pewnie dalej kochasz.

Do zobaczenia.
7.04.2020 / KFP
Fot. Krzysztof Mystkowski
Zawiadamiamy, że msza święta żałobna za duszę śp. Maćka Kosycarza odprawiona zostanie we wtorek 7 kwietnia 2020 roku o godz. 12:00 w kościele św. Jana w Gdańsku.
Uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Oliwskim przy ul. Opackiej rozpoczną się ok. godz. 13:45.
W myśl obowiązujących przepisów, w nabożeństwie i ceremonii pogrzebowej uczestniczyć będzie wyłącznie najbliższa rodzina. Transmisję online z mszy świętej celebrowanej przez ks. Krzysztofa Niedałtowskiego, duszpasterza środowisk twórczych, przeprowadzi portal gdansk.pl.
Wszystkich, którym Maciej był bliski i którzy chcieliby odwiedzić jego grób, prosimy o niekupowanie kwiatów, a zachęcamy do wpłat na konto akcji „Pokonajmy koronawirusa przy użyciu drukarek 3D”.  Zbiórka trwa na stronie internetowej zrzutka.pl/9ra4uw.

Pogrążona w żałobie Rodzina
Kochani, Maciek odszedł robić zdjęcia Panu Bogu.
26.03.2020 / KFP
Wieloletni program pn. „Modernizacja dróg na terenie Gdańska” na razie działa bez zakłóceń. Miasto zamierza wydać w tym roku na ten cel ok. 10 mln zł. Tylko w czerwcu powinny zakończyć się przebudowy fragmentów ul. Chłopskiej i al. Hallera. Na tej drugiej modernizację przejdą dwa odcinki jezdni w kierunku Brzeźna o długości ponad 900 m: od ul. Okrzei do ul. Mickiewicza oraz od ul. Mickiewicza do ul. Kościuszki. Przed kilkunastoma dniami wykonawca przystąpił do rozbiórki nawierzchni lewego pasa i wykonania podbudowy. Prace obejmują m.in. remont nawierzchni zatok postojowych i chodników, wymianę krawężników i obrzeży, regulację sytuacyjną i wysokościową dojść, chodników oraz zjazdów z posesji, a także na działkach przyległych do pasa drogowego. Wykonawcą jest gdyńska firma budowlano-drogowa MTM S.A. Koszt inwestycji wynosi ok. 2,9 mln zł. 6.04.2020 / fot. Anna Rezulak / KFP
Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przedstawił najnowsze dane dotyczące sprzedaży samochodów w Polsce. Koronawirus wyraźnie podciął branży skrzydła. W marcu 2020 roku zarejestrowano w kraju 29,7 tys. nowych aut osobowych. To o 41 proc. (20,5 tys. szt.) mniej niż rok wcześniej i o 23 proc. mniej niż w lutym. W segmencie dostawczaków spadek wyniósł 33 proc. (wydziały komunikacji wydały 4,3 tys. nowych numerów). Łącznie na rynek trafiło 34 tys. pojazdów o masie dopuszczalnej do 3,5 tony (spadek o 40 proc.). To najgorszy marzec od siedmiu lat. Także pierwszy kwartał 2020 roku wypadł znacznie słabiej – zarejestrowano 121 tys. aut, o 23 proc. mniej w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Z prognoz IBRM Samar wynika, że sprzedaż samochodów spadnie w tym roku o 24,4 procent i wyniesie ok. 420 tysięcy. 7.04.2020 / fot. Krzysztof Mystkowski / KFP
Jarosław Gowin podał się do dymisji. Lider Porozumienia nie będzie już ani wicepremierem, ani ministrem nauki i szkolnictwa wyższego. – Uważam, że wybory powinny być przesunięte. Zaproponowaliśmy wprowadzenie poprawki z vacatio legis na trzy miesiące. Ta propozycja nie została przyjęta, dlatego podaję się do dymisji – powiedział Jarosław Gowin podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie. Porozumienie pozostaje członem Zjednoczonej Prawicy. Na stanowisko wicepremiera partia rekomenduje minister rozwoju Jadwigę Emilewicz. 6.04.2020 / fot. KFP
Izba przyjęć Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku została zamknięta. Decyzja zapadła w niedzielny wieczór. Powodem dodatni wyniku testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 u jednego z lekarzy. Obecnie sprawdzane są wszystkie osoby, które miały kontakt z chorym pracownikiem. Wszystkie przejdą testy na obecność koronawirusa. Jak informuje Małgorzata Pisarewicz, dyrektor ds. komunikacji społecznej, promocji i komercji Szpitali Pomorskich sp. z o.o., przyjęcia pacjentów zostały zawieszone. Pacjenci z podejrzeniem zakażenia koronawirusem są kierowani do dwóch placówek: 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku oraz Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. 6.04.2020 / fot. KFP
„Maćkowe okno” przy Ogarnej 101. Galeria Sztuk Różnych Kosycarz&MBeneda. Pustymi ulicami miasta zmierza teraz do tego miejsca tłum serc. Zostać trzeba w domu... „Na zdjęciach zatrzymywał czas, uwiecznił wiele niezwykłych chwil. Teraz nasza kolej – pamiętajmy o człowieku, który kochał Miasto Gdańsk” – napisała na swoim profilu facebookowym Aleksandra Dulkiewicz, dołączając zdjęcie galeryjnej witryny. Na parapecie bukiet białych róż od prezydent i przewodniczącej Rady Miasta. Przyjaciele z Regionu Pomorskiego KOD przynieśli wieniec z wiosennymi kwiatami, Obywatele RP zapalili znicze. Czerwone tulipany na pewno są od kogoś, komu Maciek Kosycarz był bliski.
Dziękujemy za serce i pamięć. 29.03.2020 / fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

GALERIA SZTUK RÓŻNYCH. Kosycarz&MBeneda NA OGARNEJ 101
Dziś Niedziela Palmowa – pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia. Inna niż zwykle. Z powodu pandemii koronawirusa wierni nie mogą celebrować przybycia Jezusa do Jerozolimy w świątyniach. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podczas nabożeństw gromadzi się jedynie po pięć osób. Tak było dzisiaj w Bazylice Katedralnej w Pelplinie, gdzie o godz. 10 mszę świętą sprawował biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej ks. Arkadiusz Okroj. Nabożeństwo transmitowały na żywo strona internetowa parafii oraz katolicka rozgłośnia Radio „Głos”. W archidiecezji gdańskiej celebracja Niedzieli Palmowej również ma wyjątkowy przebieg. „Upamiętnienie wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy ma być obchodzone tylko wewnątrz kościoła, bez procesji. W Mszy Świętej tej niedzieli przewidziane są trzy formy rozpoczęcia liturgii. W Archikatedrze Oliwskiej należy zastosować drugą formę przewidzianą przez Mszał Rzymski, zaś w kościołach parafialnych oraz w innych miejscach trzecią (wejście zwykłe), w której opuszcza się cały obrzęd błogosławieństwa palm. Zalecam, aby pobłogosławić tylko jedną symboliczną palmę celebransa. W tę modlitwę włączymy się duchowo wszyscy” – czytamy w dekrecie metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia zawierającym postanowienia, w jaki sposób będzie wyglądała celebracja Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego. 5.04.2020 / fot. Krzysztof Mania / KFP
Już ponad 130 tys. podpisów widniej pod internetową petycją w sprawie cofnięcie zakazu wstępu do lasów. Decyzją dyrekcji Lasów Państwowych rygor związany z zagrożeniem epidemiologicznym obowiązuje od 3 do 11 kwietnia. „Spacer i kontakt z przyrodą jest konieczny do życia!” – apelują autorzy petycji. Zasadność zakazu budzi także poważne wątpliwości w świetle prawa.
„Uważamy, że decyzja o zakazie wstępu do lasu jest pochopna i wyrządzi dużo więcej szkody dla ludzkiego zdrowia niż potencjalne zarażenie się wirusem w przestrzeni leśnej. Obostrzenie o zachowaniu bezpiecznej odległości jest wystarczające. Ogromne obszary lasów w naszym kraju są najbezpieczniejszym miejscem, w jakie może udać się człowiek w tym trudnym okresie, jednocześnie najłatwiej tam zachować zalecaną odległość. Spacer i kontakt z przyrodą jest konieczny do życia! Nie ma racjonalnych powodów, by przebywanie w lesie było bardziej niebezpieczne niż przebywanie w komunikacji publicznej, kościele czy sklepie. Dodatkowo razi fakt zezwolenia na prowadzenie w tym samym czasie polowań.
Żądamy cofnięcia tego absurdalnego zakazu!” – wnioskują autorzy petycji zamieszczonej na portalu Avaaz.org Petycje Obywatelskie. Adresatem apelu jest Ministerstwo Środowiska. W niedzielę przed godz. 15 pod petycją widniało ponad 131 tys. podpisów. „Niech będzie nas 200 000” – napisali organizatorzy akcji. 5.04.2020 / fot. KFP
  • aktualnych propozycji: 12815
Wszystkie zdjęcia Agencji Kosycarz Foto Press/KFP są chronione prawem autorskim. Publikacja i kopiowanie bez zgody Agencji zabronione. Copyright © 2000-2020 KFP