logo

wpisz słowa kluczowe:

szukaj wg daty:

Aktualne propozycje

  • aktualnych propozycji: 13111
Rusza Projekt Manhattan – Eksplozja Sztuki. To nowe miejsce na kulturalnej mapie Gdańska, a zarazem alternatywa dla wszystkich, którzy lato spędzają w mieście. I pomysł na wyciągnięcie z „koronazamrażarki” kultury niezależnej. Kulisy działalności przestrzeni zaaranżowanej na trawiastym tarasie Centrum Handlowego Manhattan odsłaniali dziś przed nami Janusz Gawrysiak, Tymon Tymański, Jerzy Snakowski, Arkadiusz Mięczewski i Wojciech Heliński. Pod wrzeszczańskim niebem szykują się więc seanse filmowe (pierwszy, podróżniczy, dziś o 19), niebanalne spotkania z operą, warsztaty artystyczne, zabawy z mamą i tatą, potańcówki czy wreszcie chwile medytacji i wyciszenia (z Tymonem Tymańskim). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, liczba miejsc w zależności od zainteresowania i sytuacji pandemicznej może być limitowana.
– To jest prowokacja nawiązująca do amerykańskiego projektu. Robimy metaforę, która polega przede wszystkim na odniesieniu do tego czasu, który jeszcze niedawno przeżywaliśmy, czasu, kiedy w pewnym momencie zamarło i zamroziło się wszystko. Jeśli chodzi o kulturę niezależną, w czasie covidowego zamrożenia zamarliśmy wszyscy. Nie było na to silnych, włącznie z Manhattanem. Wszyscy zastanawialiśmy się, czy jeszcze wrócimy, czy te drzwi się otworzą. I wtedy zrodziła się idea powołania Kongresu Kultury Pomorskiej. Zależało nam na tym, żeby uruchomić zawodowo siebie i innych artystów z Pomorza. Wymyśliliśmy sobie aż pięć festiwali odbywających się w jednym tygodniu – opowiada Janusz Gawrysiak, Założyciel i kierownik artystyczny Europejskiego Ośrodka Integracji Twórczej Znak w Gdańsku. Ideę wsparli swoją wiedzą ekspercką specjaliści różnych dziedzin. Do dialogu włączył się też samorząd oraz środowisko gdańskiego biznesu. Wszystkie te starania przyniosły wymierny efekt w postaci wzmacniającego markę pomorskiej kultury Projektu Manhattan – Eksplozja Sztuki. To 60 dni prezentacji kulturalno-rozrywkowych z różnych dziedzin sztuki i aktywności. Każdy z dni tygodnia przeznaczony będzie dla innego festiwalu. Całość finansowana jest przez lokalny biznes.
Pojekt Manhattan – Eksplozja Sztuki
Poniedziałek, godz. 19: FESTIWAL GÓR I PODRÓŻY. Filmy i spotkania z podróżnikami, alpinistami i himalaistami. Powadzący: Wojciech Heliński – podróżnik, poeta, aktor, performer, postać legendarna zarówno w górach, jak i nad morzem.
Wtorek, godz. 19: FESTIWAL KINO POD NIEBEM. Coś dla prawdziwych kinomanów i tych którzy dopiero odkrywają sztukę filmu. Prowadzący: Wojciech Heliński i Janusz Gawrysiak.
Środa, godz. 19: FESTIWAL OPERA NA MANHATTANIE. Kameralne koncerty, najpiękniejsze arie, dowcip i dobre towarzystwo. Prowadzący: Jerzy Snakowski – popularyzator teatru muzycznego, opery, baletu, musicalu, operetki. Autor scenariuszy teatralnych, spektakli dla dzieci, znany z cyklu programów edukacyjnych dla dorosłych „Co z tą operą”.
Czwartek, godz. 19: FESTIWAL DUSZY I CIAŁA. Joga, tybetańskie gongi i misy, medytacja. Prowadzący: Ryszard Tymon Tymański – kompozytor, multiinstrumentalista, tekściarz, felietonista, scenarzysta, dramaturg, aktor. Buddysta zen, karateka shotokan, adept qigongu oraz taichi chuan w stylu Yang.
Piątek, godz. 19: CZYSTA ROZRYWKA. Jedz, pij i tańcz. Prowadzący: Arkadiusz Mięczewski – mistrz DJ-ki, król parkietu.
Niedziela, godz. 15: ZABAWY Z TATĄ, ZABAWY Z MAMĄ. Zajęcia artystyczne dla całej rodziny z pedagogami Gdańskiej Szkoły Artystycznej. 29.06.2020 / fot. Anna Bobrowska / KFP
Na terenie Portu Lotniczego Gdańsk miało dziś miejsce wmurowanie kamienia węgielnego pod biurowiec Alpha. To pierwszy z siedmiu budynków, które tworzyć będą kompleks o charakterze biurowo-hotelowym. Inwestycja nazywa się Airport City. Nazwy biurowców nawiązują do alfabetu lotniczego. Alpha, Bravo, Charlie, Delta, Echo, Foxtrot, Golf i Hotel to łącznie ponad 120 tys. m kw. powierzchni użytkowej i około 100 tys. m kw. powierzchni najmu.
– Budowa biurowca Alpha to początek realizacji Airport City Gdańsk, naszego marzenia o nowoczesnym i przyjaznym centrum biurowo-biznesowym na lotnisku. To także szansa na dywersyfikację naszych przychodów. Jak ważna jest to kwestia, pokazała epidemia koronawirusa, która wygasiła ruch lotniczy na całym świecie. W tym czasie ani na chwilę nie zatrzymaliśmy budowy nowego centrum biurowego na lotnisku. Wierzymy, że na tym trudnym rynku nieruchomości komercyjnych zajmiemy ważne i atrakcyjne miejsce – powiedział Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
Budowany jako pierwszy biurowiec Alpha będzie miał sześć pięter oraz dwie kondygnacje podziemne (łącznie 197 miejsc parkingowych). Powierzchnia najmu wyniesie 8,5 tys. m kw. W Alphie zaplanowano biura i strefę gastronomiczno-usługową. Projektowana jest także strefa sportu i rekreacji. We współpracy z pomorskimi uczelniami i organizacjami pozarządowymi planowane są m.in. ścieżki kulturoznawcze i rekreacyjne. Budynek będzie wyposażony w inteligentny systemem zarządzania oraz całodobową ochronę. Energooszczędność inwestycji zostanie poparta Certyfikatem Leed Gold.
– Airport City Gdańsk to inwestycja o wyjątkowym charakterze. Cieszymy się, że możemy realizować jej pierwszy etap. Mamy profesjonalny i zaangażowany zespół, który świetnie radzi sobie z wyzwaniami aktualnej sytuacji. Wszystkie prace budowlane prowadzone są zgodnie z harmonogramem. Doceniamy przy tym bardzo dobrą współpracę z inwestorem i biurem projektowym oraz naszymi podwykonawcami i dostawcami. Mamy nadzieję na jej równie udaną kontynuację. Liczymy, że wspólnie będziemy świętować planowe osiągnięcie kolejnych ważnych kamieni milowych tego projektu – powiedział Tadeusz Blecha, prezes zarządu spółki Hochtief Polska.
Dotychczas na terenie budowy wykonano prace ziemne i żelbetowe dwóch kondygnacji podziemnych oraz żelbetowe części elementów na parterze. W sumie wykopano 30 tys. m sześć. ziemi, co stanowi równowartość prawie 12 basenów olimpijskich. Ekipy budowlane ułożyły 5100 m sześć. betonu. Wykonawca rozpoczął już wznoszenie konstrukcji nadziemnych. W garażu trwają prace murowe i instalacyjne.
„Patrząc w przyszłość i realizując marzenia, kierując się misją pracy na rzecz Pomorza i włączając się aktywnie w działania na rzecz rozwoju gospodarczego regionu, Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy rozpoczyna budowę nowej dzielnicy biznesowej Airport City Gdańsk. Dla uczczenia początku tej wielkiej i śmiałej inwestycji oraz budowy pierwszego biurowca o nazwie Alpha, w czerwcu 2020 roku właściciele i władze Portu Lotniczego Gdańsk oraz wykonawca podpisali akt erekcyjny” – głosi treść aktu. Dokument podpisali: Mateusz Skarbek – wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska, Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni, Marcin Skwierawski – wiceprezydent Sopotu, Mirosława Sołowiej – dyrektor Biura Strategii i Nadzoru Właścicielskiego PPL (w zastępstwie Mariusza Szpikowskiego, prezesa Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze) oraz Tomasz Kloskowski – prezes Portu Lotniczego Gdańsk i Tadeusz Blecha – prezes zarządu Hochtief Polska.
Inwestycja finansowana jest z obligacji emitowanych przez Port Lotniczy Gdańsk przy udziale Banku Pekao S.A. oraz ze środków własnych spółki. Za wynajem powierzchni komercyjnej Airport City Gdańsk odpowiedzialna jest spółka Jones Lang LaSalle. 29.06.2020 / fot. Anna Rezulak / KFP
Aleksandra Dulkiewicz marzy o tym, by dzisiejsze wybory przyniosły miastu frekwencyjny rekord 30-lecia. I są na to szanse. Swój obywatelski obowiązek prezydent Gdańska spełniła przed godziną 14, głosując w Ratuszu Starego Miasta przy ul. Korzennej. O tej samej porze Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że w skali kraju frekwencja o godzinie 12 wyniosła ponad 24 proc. (w Gdańsku 22,11 proc., w Gdyni 28,02 proc., w Sopocie 30,88 proc.). Szef PKW Sylwester Marciniak przyznał, że frekwencja jest rekordowa w historii ostatnich wyborów. – Nawet porównując lata 90., to jeżeli będzie się tak rozwijała w kolejnych godzinach, będzie najwyższa – dodał. W wyborach prezydenckich w 2015 roku frekwencja na godzinę 12 wynosiła 14,6 proc. 28.06.2020 / fot. Anna Rezulak / KFP
Obowiązkowa przyłbica, obowiązkowa koszulka z napisem KONSTYTUCJA. Do tego jasny, przeciwsłoneczny kapelusz. Lech Wałęsa głosował dziś o godzinie 13 w Obwodowej Komisji Wyborczej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Zdaniem byłego prezydenta RP frekwencja w dzisiejszych wyborach może wynieść ok. 60 procent. 28.06.2020 / fot. Krzysztof Mystkowski / KFP
Prezydent Sopotu Jacek Karnowski odwiedził komisję wyborczą nr 18 w budynku szkolnym ZSH przy ul. Wejherowskiej niemal w samo południe. Podczas głosowania włodarzowi kurortu towarzyszyły żona Małgorzata i córka Joanna. 28.06.2020 / fot. Jerzy Bartkowski / KFP
Donald Tusk głosował dziś przed południem z żoną Małgorzatą i córką Katarzyną w Obwodowej Komisji Wyborczej w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 8 przy ul. Józefa Golca w Sopocie. – Jestem weteranem wolnych wyborów w Polsce, ale takich jeszcze nie przeżywałem, to znaczy z taką scenografią, maseczkami, środkami ostrożności – powiedział były przewodniczący Rady Europejskiej i były premier dziennikarzom obserwującym głosowanie. 28.06.2020 / fot. Krzysztof Mystkowski / KFP
Magdalena Adamowicz odwiedziła dziś przed południem lokal wyborczy w Szkole Podstawowej nr 26 przy ul. Karpiej w Gdańsku. Podczas głosowania europosłance towarzyszyła córka Teresa. "Spełniłam obowiązek. Z przyjemnością. Pamiętajcie: każdy głos jest decydujący. KAŻDY! To Ty zdecydujesz o Polsce. Pokaż, że Ci zależy i zagłosuj" – napisała na profilu facebookowym małżonka tragicznie zmarłego prezydenta miasta. 28.06.2020 / fot. Anna Rezulak / KFP
O godzinie 7 w niedzielę rozpoczęło się głosowanie na prezydenta RP. W I turze wyborów o najważniejszy urząd w państwie ubiega się 11 kandydatów. Lokale wyborcze będą otwarte do 21 (w sytuacjach wyjątkowych dłużej). Przed wieloma z nich kolejki ustawiły się jeszcze przed rozpoczęciem głosowania. Ze względu na panujący w kraju stan epidemii wyborców obowiązuje reżim sanitarny. Poza obostrzeniami związanymi z noszeniem maseczek, dezynfekcją rąk i zachowaniem dystansu społecznego to także limit osób jednocześnie przebywających w lokalu – 1 osoba na 4 m kw. (z wyłączeniem członków obwodowej komisji wyborczej, mężów zaufania, obserwatorów społecznych). Jeśli ustawimy się w kolejce przed godziną 21, nie możemy nie oddać głosu – musimy zostać wpuszczeni do lokalu po oficjalnym terminie zakończenia głosowania.
Po raz pierwszy w Polsce wybory mają charakter mieszany. Niedziela jest ostatnim dniem wyborów także dla osób, które zdecydowały się na głosowanie korespondencyjne. W Trójmieście to około 4 tys. wyborców. Każdy, kto do 26 czerwca nie dostarczył koperty zwrotnej z wypełnioną kartą do głosowania do właściwego urzędu gminy (nadawczej skrzynki pocztowej), może uczynić to dzisiaj osobiście lub za pośrednictwem innej osoby w lokalu wyborczym. Koperty zwrotnej z wypełnioną kartą nie wolno samodzielnie wrzucać do urny wyborczej, należy wcześniej przekazać ją komisji wyborczej. 28.06.2020 / fot. Anna Bobrowska / KFP, Anna Rezulak / KFP, Krzysztof Mystkowski / KFP
Kochani. Dziękuję, że wspólnie mogliśmy pożegnać Maćka, chwile Go powspominać. Przybyło kilkadziesiąt osób, ktoś nawet doliczył się setki, ale to nieważne, ile osób się pojawiło, istotne, że ci wszyscy, którzy mieli potrzebę w sercu i czas, oddali Maćkowi hołd. Tak zwyczajnie, bez pocztów sztandarowych, bez wieńców... Zarówno dziennikarze, jak i przedstawiciele lokalnej polityki. Byli też posłowie, znajomi z show-biznesu, ze świata gastronomii. Ci, w których życiu pojawił się dłużej niż na chwilę. Była też z nami oczywiście Hania, żona Maćka.
Obiecuję, że będę pilnował, abyśmy przynajmniej raz w roku, w rocznicę śmierci Maćka, spotykali się przy jego grobie. Jeszcze raz dziękuję wszystkim.
Tomek Gawiński

PS Tomasz Gawiński, pełniąc swoją dziennikarską misję, przez wiele współpracował zarówno z Maciejem Kosycarzem, jak i tatą Maćka, Zbigniewem. Ich zdjęcia ilustrowały wiele jego tekstów. To nie była tylko współpraca, ale także przyjaźń. Tomek jest jednym z bardzo licznych przyjaciół Maćka, którzy z powodu ograniczeń związanych z pandemią 7 kwietnia nie mogli go pożegnać na cmentarzu Oliwskim. Dziękujemy Ci, Tomku, za pamięć i za dzisiejsze spotkanie. 27.06.2020 / fot. Anna Bobrowska / KFP
Późnym popołudniem na gdańskim Chełmie doszło do groźnego wypadku. Przy skrzyżowaniu al. Armii Krajowej i al. Sikorskiego volkswagen golf stoczył się po skarpie na torowisko tramwajowe. To efekt zderzenia z autem marki Ford. Ranne zostały trzy osoby. Jak wynika z ustaleń policji, kobieta kierująca volkswagenem nie zastosowała się do znaku „Stop”, wymuszając pierwszeństwo. Na miejscu zdarzenia pracują policjanci, ratownicy medyczni i cztery zastępy straży pożarnej. Na odcinku Śródmieście SKM - Chełm Witosa kursują autobusy zastępcze. 27.06.2020 / fot. Krzysztof Mystkowski / KFP
  • aktualnych propozycji: 13111
Wszystkie zdjęcia Agencji Kosycarz Foto Press/KFP są chronione prawem autorskim. Publikacja i kopiowanie bez zgody Agencji zabronione. Copyright © 2000-2020 KFP