logo

wpisz słowa kluczowe:

szukaj wg daty:

Aktualne propozycje

  • aktualnych propozycji: 11242
Ponad 130 filmów, w tym 50 obrazów konkursowych, zobaczymy podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Święto naszego kina rusza w poniedziałek. O Złote Lwy walczy w tym roku 16 tytułów, wśród których są m.in. „Kler” Wojciecha Smarzowskiego, „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego czy „Kamerdyner” Filipa Bajona – opowieść o losach mieszkających na Pomorzu Kaszubów, Polaków i Niemców na tle dwóch światowych wojen. Po dłuższej przerwie do Gdyni i konkursu głównego wracają Krzysztof Zanussi („Eter”) i Marek Koterski („7 uczuć”). Zwycięzców wyłoni jury obradujące w składzie: Waldemar Krzystek, Elżbieta Cherezińska, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Dorota Kobiela, Marcin Koszałka, Rafał Listopad, Joanna Napieralska, Elwira Pluta oraz Joanna Szymańska.
Seanse konkursowe i pozakonkursowe, projekcje specjalne, wydarzenia towarzyszące, debaty i spotkania odbywać się będą przede wszystkim w Teatrze Muzycznym w Gdyni, Gdyńskim Centrum Filmowym, Multikinie, kinie Helios, Teatrze Miejskim, hotelu Mercure Gdynia Centrum oraz w nowo otwartym Konsulacie Kultury. Trwa jeszcze sprzedaż karnetów. Można też kupować bilety na poszczególne seanse. Nowością w programie tegorocznego Festiwalu są dodatkowe spotkania z twórcami ekip konkursowych – poza tradycyjnymi dyskusjami w Teatrze Muzycznym, organizatorzy zaplanowali cykl spotkań ekip Konkursu Głównego w Multikinie bezpośrednio po wybranych projekcjach.
W konkursie Inne Spojrzenie, przedstawiającym filmy autorskie, eksperymentalne i wymykające się granicom konwencjonalnego kina, zaprezentowanych zostanie osiem produkcji, w tym pokazywane za granicą debiuty Olgi Chajdas i Ewy Bukowskiej, animacja na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego „Jeszcze dzień życia” Damiana Nenowa i Raula de la Fuente oraz „Monument”, nowy film Jagody Szelc. O tym, kto dostanie w tym roku Złotego Pazura, zdecydują Piotr Dumała (przewodniczący), Łukasz Ronduda oraz Maria Zmarz-Koczanowicz. Maria Sadowska będzie zaś przewodniczyć jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych, w którym zasiądą także Norah McGettigan oraz Leszek Starzyński. W cyklu tym zaprezentowanych zostanie 26 obrazów ze szkół filmowych, ze Studia Munka oraz od producentów niezależnych.
Filmy w Gdyni będą także prezentowane w sekcjach pozakonkursowych, w tym m.in. okolicznościowych cyklach „100 Lat Niepodległości” (m.in. „Czarny czwartek” Antoniego Krauzego, „Miasto 44” Jana Komasy, „Śmierć prezydenta” Jerzego Kawalerowicza i „Wymarsz” Wincentego Ronisza) oraz „Pół wieku po Marcu” (m.in. „Indeks” Janusza Kijowskiego, „Siedmiu Żydów z mojej klasy” Marcela Łozińskiego i „Marcowe migdały” Radosława Piwowarskiego). W ramach cyklu „Skarby Kina Przedwojennego” zobaczymy dwa stuletnie zrekonstruowane dzieła z Polą Negri – „Bestię” w reżyserii Alexandra Hertza oraz film pt. „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów”" Eugena Illesa. 12.09.2018 / fot. Anna Rezulak / KFP
Skwer położony u zbiegu ulic Stefana Żeromskiego, Artura Grottgera i Wita Stwosza od czerwca tego roku nosi imię Ireny Jarockiej. To właśnie w Oliwie jedna z najbardziej popularnych polskich piosenkarek spędziła dzieciństwo i młodość, mieszkając przy ulicy Słonecznej do 1968 roku. Na dzisiejszej uroczystości odsłonięcia tablicy z imieniem patronki skweru nie mogło zabraknąć jej fanów i wielkich przebojów. O oprawę muzyczną uroczystości z udziałem bliskich zmarłej przed sześcioma laty piosenkarki zadbał duet smyczkowy Harmonia Dźwięku w składzie Maria Kozłów-Ratke – skrzypce i Agata Oriana Kwahs – wiolonczela. Wśród słuchaczy byli m.in. prezydent Miasta Paweł Adamowicz, brat patronki Henryk Jarocki, jej pierwszy mąż Marian Zacharewicz, autorka biografii Ireny Jarockiej – Mariola Pryzwan oraz dyrekcja i uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego w Oliwie, które wokalistka ukończyła w 1964 roku.
Irena Jarocka urodziła się 18 sierpnia 1946 roku w Srebrnej Górze koło Żnina. Rok później rodzina Jarockich przeprowadziła się do Gdańska-Oliwy. Tutaj przyszła gwiazda polskiej estrady chodziła do szkoły podstawowej i do V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego przy ulicy Polanki. W Gdańsku studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej na Wydziale Wychowania Muzycznego, a następnie ukończyła Wydział Biologii Studium Nauczycielskiego. Irena Jarocka współpracowała z Zespołem Estradowym Marynarki Wojennej Flotylla, a w 1965 roku debiutowała w klubie „Rudy Kot” w Gdańsku. W tym też roku pierwszy raz wystąpiła na KFPP w Opolu. Wielokrotnie występowała także na festiwalu w Sopocie. Współpracowała m.in. z zespołami Polanie, Czerwone Gitary i Budka Suflera. Koncertowała w kraju i za granicą, w RFN, NRD, Czechosłowacji, Bułgarii, Szwajcarii, we Włoszech, Portugalii, Luksemburgu, Australii, we Francji oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady. Jej przebojami były takie piosenki jak „Motylem jestem”, „Kawiarenki”, „Wymyśliłam cię”, „Gondolierzy znad Wisły” czy „Sto lat czekam na twój list. W 2008 nagrała ostatnią płytę z premierowymi piosenkami pt. „Małe rzeczy”. W 2010 wspólnie z Michaelem Boltonem nagrała swój ostatni przebój „Break Free”. Jarocka była także aktorką, wystąpiła m.in. u boku Andrzeja Kopiczyńskiego w filmie „Motylem jestem, czyli romans 40-latka”, kinowej wersji losów inżyniera Stefana Karwowskiego z serialu „Czterdziestolatek”. Zmarła 21 stycznia 2012 w Warszawie. 12.09.2018 / fot. Mateusz Ochocki / KFP
Mija czwarty miesiąc budowy nowej ulicy oraz linii tramwajowej, która ma ułatwić komunikację pomiędzy południowymi dzielnicami Gdańska a Pieckami-Migowem, Wrzeszczem i Śródmieściem. Nowa Bulońska Północna będzie miała 2,7 km długości. Jej początek to ul. Bulońska, a koniec – ul. Jabłoniowa. W ramach inwestycji powstanie dwutorowa linia tramwajowa stanowiąca przedłużenie już istniejącej linii (jej koniec obecnie znajduje się na skrzyżowaniu ul. Bulońskiej i Myśliwskiej). Trasa przetnie m.in. ulice Stolema i Kartuską, a kończyć się będzie na wysokości skrzyżowania z ul. Warszawską i Jabłoniową. Wzdłuż nowej ulicy zaplanowano cztery przystanki komunikacji miejskiej zlokalizowane co pół kilometra. Równolegle powstanie również ścieżka rowerowa. Tuż przed skrzyżowaniem ul. Jabłoniowej z ul. Warszawską planowa jest budowa nowej zajezdni autobusów miejskich.
Roboty ziemne na terenie budowy nowej linii tramwajowej prowadzone są obecnie na długości ponad dwóch kilometrów. Na odcinku od strony ul. Bulońskiej dobiegają już końca prace związane z układaniem sieci wodociągowej, kanalizacji deszczowej oraz pozostałymi sieciami uzbrojenia podziemnego. W ramach inwestycji powstaje most o długości 220 metrów nad Potokiem Siedleckim. Trwają roboty przy platformach pod podpory. Na odcinku od ul. Kartuskiej do ul. Jabłoniowej ekipy budowlane wykonują prace przy kanalizacji deszczowej, gazociągu i wodociągu. Układane są także kable trakcyjne. Roboty ziemne prowadzone są na pętli przy ul. Warszawskiej i Jabłoniowej (rozpoczęła się budowa kanalizacji deszczowej).
Inwestycja warta blisko 200 mln zł powinna zakończyć się jesienią 2019 roku. 12.09.2018 / fot. Konrad Kosycarz / KFP
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku świętuje 25 lat działalności. Uroczysta konferencja z okazji ćwierćwiecza instytucji zorganizowana sali konferencyjnej Muzeum II Wojny Światowej pod hasłem „25 lat dla ludzi i środowiska” zgromadziła setki osób. Na obchody srebrnego jubileuszu przybyli przedstawiciele władz samorządowych, administracji państwowej, duchowieństwa, środowisk naukowych, NFOŚiGW oraz wojewódzkich funduszy z innych regionów, instytucji i organizacji pozarządowych, służb publicznych, przedsiębiorstw komunalnych i pomorskich firm. Wśród gości nie brakowało beneficjentów Funduszu. – W ciągu minionego ćwierćwiecza każda gmina na Pomorzu skorzystała z naszego dofinansowania. Wędrując po regionie, co rusz można spotkać tabliczkę z napisem „dofinansowana ze środków WFOŚiGW”. To obrazuje, ile inwestycji zostało zrealizowanych. Wśród nich olbrzymie, wielomilionowe przedsięwzięcia, ale i drobne – wszystkie ważne i wszystkie potrzebne. Środowisko na Pomorzu przez 25 lat zmieniło się tak, jakbyśmy przenieśli się do zupełnie innej rzeczywistości. Zadymioną i zanieczyszczoną przestrzeń zamieniliśmy na czystą i świeżą. Wspólnie dokonaliśmy skoku cywilizacyjnego. Przed nami kolejne wyzwania. Stanęliśmy do walki o czyste powietrze. Ruszyliśmy z ogromnym ogólnopolskim programem pod taką właśnie nazwą, który kolejny raz ma zmienić naszą rzeczywistość, tym razem na środowisko bez smogu – mówił Maciej Kazienko, prezes WFOŚiGW w Gdańsku. Dzięki inwestycjom dofinansowanym przez Fundusz w minionym ćwierćwieczu zaoszczędziliśmy pond 5 proc. rocznej polskiej emisji dwutlenku węgla – 2,1 mln ton. Ilość zatrzymanych pyłów zmieściłaby się w ponad tysiącu dużych wagonów węglowych. – Zamiast podsumowania, dwie istotne liczby: 8,5 tysiąca umów i 1,5 mld złotych wydatkowanych środków – to imponujące dzieło ćwierćwiecza działalności Funduszu, które trwale i skutecznie zmieniło jakość naszego życia i jakość pomorskiego środowiska. I za to wszystko w imieniu własnym i wszystkich tutaj zgromadzonych całej załodze Funduszu serdecznie dziękuję – podkreślił w swoim wystąpieniu profesor Piotr Stepnowski, prorektor UG ds. nauki i kontaktów z zagranicą. Solenizanci również dziękowali swoim partnerom i przyjaciołom. Zarząd WFOŚiGW w Gdańsku uhonorował nagrodami 25-lecia dwie instytucje i dwie osoby prywatne. – Wybór nie był łatwy. Współpraca z państwem układa się doskonale. Wyróżnić moglibyśmy praktycznie wszystkich, ale tego nie da się zrobić. Te nagrody są wyrazem wdzięczności za to, że jesteście państwo z nami, ale również jest to zauważenie państwa dokonań i zaangażowania – mówiła Teresa Jakubowska, wiceprezes Funduszu. Cenne statuetki trafiły do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. prof. Krzysztofa Skóry, Caritas Archidiecezji Gdańskiej, Grażyny Sadowskiej z Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego oraz Włodzimierza Raszkiewicz, proekologicznego dziennikarza Radia Gdańsk. Z przyjemnością wysłuchaliśmy również kilku ciepłych słów skierowanych do agencji KFP, wydawcy książki pt. „25 lat dla ludzi i środowiska”. Pracownikom i partnerom Funduszu życzymy miłych wrażeń. 10.09.2018 / fot. Maciej Kosycarz / KFP
Jarosław Wałęsa zachęca Pawła Adamowicza do powrotu na łono Platformy Obywatelskiej i wsparcia w nadchodzących wyborach Koalicji Obywatelskiej. W odpowiedzi Adamowicz (Wszystko Dla Gdańska) proponuje konkurentowi w najbliższej kadencji funkcję wiceprezydenta miasta, a za pięć lat poparcie w wyścigu o najważniejszy fotel. Politycy wzięli dziś udział w debacie gospodarczej sześciorga kandydatów na prezydenta miasta zorganizowanej w siedzibie Wyższej Szkoły Bankowej przy al. Grunwaldzkiej przez wiodące stowarzyszenia przedsiębiorców na Pomorzu. Obok Wałęsy i Adamowicza swoje programy gospodarcze przedstawiali Andrzej Ceynowa (SLD), Jacek Hołubowski (Gdańsk Tworzą Mieszkańcy), Elżbieta Jachlewska (Lepszy Gdańsk) i Kacper Płażyński (PiS). Podczas dwuminutowych wystąpień końcowych Jarosław Wałęsa podkreślił, że w zbliżających wyborach trzeba bronić samorządności. – Niech nikt nie ma wątpliwości, że to, co osiągnęliśmy w Polsce przez ostatnie trzy dekady, to zasługa samorządów. Niech nikt nie próbuje tego teraz niszczyć. Samorząd jest nasz i my go nie oddamy – mówił kandydat, zaznaczając, że Koalicja Obywatelska ciągle otwarta jest na nowych członków. Po tej deklaracji kolejne słowa skierował do prezydenta Adamowicza. – Pawle, nie czas na egoizm. Teraz jest czas, żebyś wrócił do nas. Jest dla ciebie miejsce w Koalicji Obywatelskiej, przyjmiemy cię z otwartymi rękami. Wróć, razem osiągniemy więcej. Obronimy Gdańsk przed PiS-em i osiągniemy to, czego jeszcze się nie udało zrobić przez ostatnie dekady. Proszę cię, deklaruję to po raz kolejny i zawsze będę to mówił: jestem twoim przyjacielem i razem zrobimy więcej. Zapraszam cię do Koalicji Obywatelskiej – powiedział Wałęsa. Po zakończeniu debaty otrzymał odpowiedź. – Bądź pierwszym zastępcą prezydenta Gdańska, a za pięć lat będziesz świetnym kandydatem na głównego prezydenta. Okres asymilacyjny jest potrzebny – przekonywał rozmówcę Adamowicz. – Pawle, zrozum, że przeczysz samemu sobie. Mówiłeś, że żądasz od Platformy, żeby się porozumiała z Nowoczesną. Mamy to porozumienie, poszerzamy je na inne środowiska, a teraz ty stoisz z boku. To jest błąd. Zrozum, że teraz jesteś mechanizmem niszczącym. Koalicja Obywatelska to jest przyszłość – przekonywał Wałęsa. – Zapraszam do współpracy – odpowiedział ma propozycję prezydent Gdańska.
Biskupia Górka żyła w niedzielę Świętem Ulicy Biskupiej. Festyn odbywający się w scenerii zabytkowych, XIX-wiecznych łączył niebanalną historię tego miejsca z jej teraźniejszością i niedaleką przyszłością, stanowiąc zapowiedź nadchodzącej rewitalizacji osiedla. Dopisały pogoda i mieszkańcy. Organizatorzy, w tym liczne stowarzyszenia działające w tej części miasta, przygotowali mnóstwo atrakcji. Były spacery z przewodnikiem, gry miejskie, koncerty w wykonaniu Zagan Acoustic i Cappelli Gedanensis, kino pod chmurką, plenery fotograficzne i malarskie, a w menu m.in. dania z grilla i domowe babeczki. – Pomysł na to święto z jednej strony zrodził się z tego, że pozazdrościłam innym ulicom ich świąt – Mariackiej, Świętego Ducha czy Dolnemu Miastu. Z drugiej strony jest rozwinięciem wydarzenia z przeszłości. Kiedyś odbył się na Biskupiej Górce plener malarski. Skojarzyło mi się to z paryskim Montmartre. Pomyślałam: „A my co, gorsi?” – przyznaje się Anna Butrym, prezes Stowarzyszenia WAGA i koordynatorka święta. – Krok po kroku chcemy pokazywać i odsłaniać Biskupią Górkę jako jedną z najciekawszych dzielnic Gdańska, a także odkleić od mieszkańców miasta tę chmurę, która mówiła, że tutaj jest niebezpiecznie. To nieprawda. Na Biskupiej Górce odnosi się wrażenie, że czas się zatrzymał. Jest spokój i cisza, nie ma pędu, krzyku. To niesamowite, zwłaszcza, że do centrum miasta mamy tak blisko. Chciałabym też wyraźnie zaznaczyć, że Biskupia Górka nie jest za bramą miasta, ale przed jego bramą, jest przedprożem Gdańska. Ktokolwiek jedzie od strony Chełmu czy Oruni, widzi właśnie Biskupią Górkę, cudownie zazielenioną – zachwala Anna Butrym. 9.09.2018 / fot. Maciej Kosycarz / KFP
Kolejna odsłona Obywatelskiej Kontroli Wyborów w Gdańsku. Do pełnienia roli obserwatorów społecznych w nadchodzących wyborach samorządowych zachęcali w niedzielę na Długim Targu koordynujący kampanię w naszym regionie przedstawiciele KOD Pomorze. Wydarzeniu towarzyszyła akcja malowania KONSTYTUCJI na koszulkach.
Obserwator społeczny to nowa funkcja wprowadzona do Kodeksu wyborczego w styczniu tego roku. Obserwatorzy będą mogli przyglądać się pracom komisji wyborczych zarówno podczas przygotowywania głosowania, jak i liczenia głosów i sporządzenia protokołu. W przeciwieństwie do wyznaczanych przez komitety wyborcze mężów zaufania, nie przysługuje im prawo do zgłaszania uwag do protokołu tudzież możliwość uczestniczenia w procesie przekazania wyników do nadrzędnej komisji wyborczej. Przepisy nie ograniczają liczby obserwatorów przebywających w lokalu wyborczym. Obserwatorów społecznych mogą wskazywać wszystkie zarejestrowane w Polsce stowarzyszenia i fundacje, których celem statutowym jest troska o demokrację, prawa obywatelskie i rozwój społeczeństwa obywatelskiego. 9.09.2018 / fot. Maciej Kosycarz / KFP
W Kokoszkach od sobotniego poranka trwa operacja wydobycia szczątków niemieckiego dwusilnikowego bombowca z czasów II wojny światowej zatopionego w zbiorniku wodnym na osiedlu Smęgorzyno. Junkers Ju 88 to nie jedyna zdobycz, na jaką liczą w tym miejscu eksploratorzy i poszukiwacze militariów z gdańskiej Fundacji Latebra. W niedzielę nieopodal stawu będą szukać pozostałości rosyjskiego szturmowca Ił-2.
Według relacji okolicznych mieszkańców, niemiecka maszyna została zestrzelona w 1943 roku, najprawdopodobniej omyłkowo przez własną baterię. Na ślad samolotu już 20 lat temu trafił Dominik Markiewicz z Fundacji Latebra. Dla niego ta historia zaczęła się od leżących na polu szczątków radzieckiego Iła. Niemiecki wątek pojawił się w rozmowach z mieszkańcami. Dwa lata temu badania prowadzone w Smęgorzynie przez eksploratorów przy pomocy georadaru wykazały występowanie anomalii magnetycznej. Potem były długotrwałe przygotowania i zdobywanie zgód na przeprowadzenie akcji pod nadzorem archeologicznym (ze względu na ślady historycznego osadnictwa strefa ta objęta jest ochroną konserwatorską). W sobotę z wody wyłoniły się m.in. fragmenty silnika i skrzydeł, golenie, karabin maszynowy i wiele pomniejszych części, niektóre z tabliczkami znamionowymi. – Niestety, elementy nie są całe. Jednak wszystkie po oczyszczeniu wyglądają niemal jak nowe – mówi Dominik Markiewicz. Wszystko wskazuje na to, że poszukiwacze odkryli szczątki dwusilnikowego bombowca Junkers Ju 88. Nie wykluczają jednak, że nad Smęgorzynem zestrzelono Messerschmitta Me-110. Na wyjaśnienie poczekać musimy jeszcze kilka dni. Przedstawicielom Fundacji Latebra zależy na wyeksponowaniu swoich znalezisk. Najprawdopodobniej część z nich będzie prezentowana w pobliskiej szkole. 8.09.2018 / fot. Maciej Kosycarz / KFP
Najpierw było wspólne czytanie „Przedwiośnia” na przedprożu Filii Gdańskiej WiMBP, a potem najpiękniejsza gdańska uliczka porwała swoich miłośników do tańca. 9. odsłona Święta Ulicy Mariackiej stanowiącego jednocześnie zwieńczenie targów bursztynu Ambermart przebiegała pod hasłem „Mariacka tańczy”. Bachata, tango, flamenco, a do tego roztańczone farby i bursztyny na obrazach i w biżuterii – zabawa trwała do późnego wieczora. W programie oprócz pokazów tańca znalazły się m.in. koncerty, wystawy, warsztaty i spotkania autorskie. Atrakcje zagościły nie tylko na Mariackiej, ale także w obiektach przy sąsiednich uliczkach, m.in. w Galerii Jackiewicz, Atelier Paulina Binek, Galerii Moja Forma, Galerii Civitas Christiana, Atelier Janusz Dembowski i Domu Ormiańskim w Gdańsku. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbali Basia Kawa, Anna Osior i Daniel Saulski, The Good Fellas oraz Irek Wojtczak. Można było też posłuchać koncertu fortepianowego Daniela Zimko oraz Jazzu u Jacobsonów. Nie zabrakło również warsztatów. Ich uczestnicy mieli okazję nauczyć się m.in. tworzenia biżuterii i grawerunku w szkle. Muzeum Archeologiczne już tradycyjnie zaprosiło do wspinaczki na wieżę Domu Przyrodników. Wydarzeniom na Mariackiej towarzyszyły liczne wystawy. Przechadzając się ulicą, można było podziwiać m.in. taniec w obiektywie Marcina Wasyluka oraz rysunki Jerzego Głuszka. 8.09.2018 / fot. Anna Rezulak / KFP
To była już ostatni szansa na przejażdżkę po zamkniętym na czas remontu torowisku. Co więcej, na miłośników sentymentalnych podróży czekały tu w sobotę zabytkowe tramwaje. W trasę od Pasanilu do Stogów Plaży można było wyruszyć, wsiadając do przegubowca 102Na, trzywagonowej stopiątki, enki z 1952 r., ringa lub najstarszego w historycznej flocie GAiT bergmanna (1927 r.). Bezpłatne przejazdy (co 20 min.) zorganizowało miasto Gdańsk wraz z firmą Aldesa, która remontuje torowisko.
Wstrzymanie ruchu tramwajowego od Pasanilu do Plaży stało się faktem. To długo oczekiwana i ważna chwila nie tylko dla mieszkańców Stogów, ale i całego Gdańska oraz ruchu turystycznego. Rozpoczyna się jedna z najważniejszych inwestycji ostatnich lat, która ucywilizuje stan torowiska w tej nadmorskiej dzielnicy, umożliwiając jej skomunikowanie z resztą miasta nowoczesnymi, niskopodłogowymi tramwajami. W czasie remontu trasę obsługiwać będzie autobusowa komunikacja zastępcza (linie T8,158 i 258). Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Gdańska, pasażer, który skasował bilet jednoprzejazdowy w tramwaju linii 3 lub 8, może na tym samym bilecie kontynuować podróż linią autobusową T8.
Modernizacja torów na Stogach rozpoczęła się na początku lipca. Prace prowadzone są na ul. Budzysza – Stryjewskiego na odcinku od ul. Kruczej do Trasy Sucharskiego. Przebudowa infrastruktury tramwajowej w ul. Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej powinna zakończyć się wiosną 2019 roku. 8.09.2018 fot. Mateusz Ochocki / KFP
  • aktualnych propozycji: 11242
Wszystkie zdjęcia Agencji Kosycarz Foto Press/KFP są chronione prawem autorskim. Publikacja i kopiowanie bez zgody Agencji zabronione. Copyright © 2000-2018 KFP