logo

wpisz słowa kluczowe:

szukaj wg daty:

Aktualne propozycje

  • aktualnych propozycji: 13119
Zrewitalizowana ulica Wajdeloty w Gdańsku-Wrzeszczu nie zamieni się na stałe w deptak. Próba pilotażowa przeprowadzona na odcinku od ronda im. Güntera Grassa do ul. Grażyny w dniach 11-14 czerwca na życzenie kilku tutejszych restauratorów i za aprobatą radnych dzielnicy spotkała się z nieprzychylnym przyjęciem mieszkańców i przedsiębiorców prowadzących działalność w tej okolicy. Przeciwnicy dali temu już w trakcie akcji „Otwieramy deptak na ul. Wajdeloty”, umieszczając w przestrzeni ulicy ulotki z treścią petycji, pod którą podpisało się 300 osób. Po raz drugi głos w tej sprawie zabrali, uczestnicząc w ankiecie przeprowadzonej przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Wypowiedziało się 391 respondentów, tzn. ponad 70 proc. uprawnionych. Badaniem objęci zostali mieszkańcy i przedsiębiorcy z ulic: Wajdeloty pomiędzy ul. Aldony a Grażyny, Aldony od ul. Wajdeloty do Lelewela, Wallenroda od ul. Wajdeloty do Lelewela i Grażyny. 66 proc. badanych było przeciwko zmianom w organizacji ruchu na ul. Wajdeloty w dłuższym terminie. 31 proc. opowiedziało się za (blisko połowa dopuszczała taką możliwość tylko w weekendy w okresie wakacyjnym), a 3 proc. wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”. – W związku z wynikami nie będziemy wprowadzali zmian w organizacji ruchu. Pracować będziemy nad rozwiązaniami wykorzystującymi potencjał zrewitalizowanej ulicy, szczególnie w okresie wakacyjnych weekendów informuje Magdalena Kiljan, rzecznik prasowa Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. 2.07.2020 / fot. KFP
Uroczyste przekazanie Referatowi Ekologicznemu Straży Miejskiej pojazdów elektrycznych marki Renault ZEO R135. Ich maksymalny zasięg to 390 km. Każdy zasila bateria o pojemności 52 kWh. Koszt zakupu obu samochodów wynosi 360 tys. zł. Z nowych radiowozów będą korzystać strażnicy z sekcji kontroli odpadów. To jedna z dwóch sekcji tworzących Referat Ekologiczny, działająca w ścisłej współpracy z Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Wydziałem Środowiska. W uroczystości wzięła udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz Piotr Borawski, zastępca ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. 1.07.2020 / fot. Krzysztof Mystkowski / KFP
Rafał Trzaskowski, kandydat na prezydenta RP przyjechał do Kościerzyny. To tu i w całym powiecie zwyciężył w pierwszej turze Andrzej Duda. Wcześniej spotkał się z mieszkańcami Tczewa i Kartuz. Obecnemu prezydentowi Warszawy towarzyszyli znani samorządowcy, m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Sopotu, Jacek Karnowski. Na Rynku w Kościerzynie Rafała Trzaskowskiego powitali wiceburmistrzowie miasta, Tomasz Nadolny i Dawid Jereczek. Licznie zgromadzeni mieszkańcy Kościerzyny skandowali hasła „Rafał" oraz „mamy dość". Wśród zwolenników Rafała Trzaskowskiego panowała atmosfera radości, a każdy, jeśli tylko się przebił przez tłum, mógł z kandydatem na prezydenta zrobić sobie zdjęcie. Były też próby zakłócenia wiecu przez kilku przeciwników Trzaskowskiego. Wśród nich pojawił się wyrzucony z PiS, były senator Waldemar Bonkowski. Z Kościerzyny Rafał Trzaskowski pojechał na wiec do Chojnic. 30.06.2020 (ak) Fot. Adam Kiedrowski/nowepomorze.pl
Od poniedziałku, w Gdańsku, do 31 sierpnia obowiązują zmieniona organizacja ruchu. Na ulicach Podwale Staromiejskie od skrzyżowania z ul. Lawendową, Grodzkiej, Wapienniczej, Stolarskiej i Igielnickiej został wprowadzony ruch jednokierunkowy oraz wyznaczono dodatkowe miejsca postojowe. Odwrócono kierunku ruchu na ulicach Mniszki w relacji od skrzyżowania z ul. Brygidki do skrzyżowania z ul. Katarzynki, Szklary w relacji od skrzyżowania z ul. Szeroką do Podwala Staromiejskiego oraz Lawendowej w relacji od skrzyżowania z ul. Świętojańską do Podwala Staromiejskiego. Przesunięto również granicę Strefy Ograniczonej Dostępności na Głównym Mieście do ul. Podwale Staromiejskie. W rozszerzonej SOD oprócz dotychczasowych ulic znalazły się także (podobnie jak w 2019 roku) następujące ulice: Szeroka, Pańska, Węglarska, Świętojańska, Lawendowa, Straganiarska, Szklary, Słomiana, Grobla III, Grobla II, Grobla IV, Pachołów, Tobiasza, Tandeta, Różana, Zaułek Zachariasza Zappio, Szpitalna, U Furty, Targ Rybny, Warzywnicza, Tandeta, Tokarska, Minogi, Podmurze, Latarniana. Nowością w stosunku do ubiegłego roku będzie wprowadzenie strefy ograniczonej dostępności na ul. Sukienniczej na odcinku od ul. Dylinki do Kanału Raduni.
Na zdjęciach widać, że nie wszyscy kierowcy zwracają uwagę na znaki, i jeżdżą na pamięć stwarzając tym samym niebezpieczeństwo na drodze.
Od 29 czerwca w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania obowiązują nowe, wyzsze stawki za parkowanie. Za pierwszą godzinę parkowania trzeba będzie zapłacić 5,50 zł, za drugą 6,60 zł, za trzecią 7,90 zł, a za czwartą i kolejne godziny 5,50 zł. W strefie śródmiejskiej za postój trzeba będzie płacić przez siedem dni w tygodniu, a więc także w soboty, niedziele i święta w godzinach od 9:00 do 20:00.
30.06.2020 fot. Paweł Marcinko / KFP
Regularne kursowanie rozpoczęła linia tramwajowa nr 12 na al. Pawła Adamowicza. Z węzła integracyjnego Ujeścisko, o 7.30 rano, wyruszyła "dwunastką" prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, W drodze do przystanku Migowo prezydent przekazała pasażerom drobne upominki. 30.06.2020 / fot. Anna Rezulak / KFP
Na początku sierpnia Dominikanie wrócą do Bazyliki św. Mikołaja. Będzie to możliwe dzięki wykonaniu niezbędnych prac zabezpieczających umożliwiających sprawowanie liturgii. Otwarte zostaną nawa główna, nawa północna i prezbiterium. Niedostępna będzie nawa południowa, gdzie zlokalizowane jest rusztowanie wsporcze i nadal prowadzone będę tam prace naprawcze przy sklepieniu i filarach. Pierwsza Msza św. odbędzie się w uroczystość Świętego Ojca Dominika, założyciela Zakonu 8 sierpnia. 30.06.2020 fot. KFP
Oficjalne otwarcie po przebudowie linii tramwajowej Stogi Plaża - Przeróbka. 30.06.2020 fot. Krzysztof Mystkowski / KFP
Ojciec Przemysław Herman po 19 latach posługi żegna się z gdańskimi dominikanami. Nową przystanią duszpasterza związków niesakramentalnych i osób rozwiedzionych będzie klasztor w Poznaniu. Współbracia i wierni modlili się w intencji ojca Przemysława podczas poniedziałkowej mszy pożegnalnej w kościele św. Katarzyny. Nabożeństwo sprawował przeor klasztoru ojciec Michał Osek.
Do wspólnoty dominikańskiej w Gdańsku dołączył ojciec Aleksander Koza, który dotychczas pracował w Domu Rekolekcyjnym w Korbielowie. Ojciec Aleksander jest absolwentem Wydziału Historii na Uniwersytecie Wrocławskim. Do Zakonu wstąpił w 1983 roku, święcenia prezbiteratu przyjął w 1990 roku. Wieloletni mistrz nowicjatu i wychowawca braci studentów, duszpasterz i rekolekcjonista. 29.06.2020 / fot. Krzysztof Mystkowski / KFP
Rusza Projekt Manhattan – Eksplozja Sztuki. To nowe miejsce na kulturalnej mapie Gdańska, a zarazem alternatywa dla wszystkich, którzy lato spędzają w mieście. I pomysł na wyciągnięcie z „koronazamrażarki” kultury niezależnej. Kulisy działalności przestrzeni zaaranżowanej na trawiastym tarasie Centrum Handlowego Manhattan odsłaniali dziś przed nami Janusz Gawrysiak, Tymon Tymański, Jerzy Snakowski, Arkadiusz Mięczewski i Wojciech Heliński. Pod wrzeszczańskim niebem szykują się więc seanse filmowe (pierwszy, podróżniczy, dziś o 19), niebanalne spotkania z operą, warsztaty artystyczne, zabawy z mamą i tatą, potańcówki czy wreszcie chwile medytacji i wyciszenia (z Tymonem Tymańskim). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, liczba miejsc w zależności od zainteresowania i sytuacji pandemicznej może być limitowana.
– To jest prowokacja nawiązująca do amerykańskiego projektu. Robimy metaforę, która polega przede wszystkim na odniesieniu do tego czasu, który jeszcze niedawno przeżywaliśmy, czasu, kiedy w pewnym momencie zamarło i zamroziło się wszystko. Jeśli chodzi o kulturę niezależną, w czasie covidowego zamrożenia zamarliśmy wszyscy. Nie było na to silnych, włącznie z Manhattanem. Wszyscy zastanawialiśmy się, czy jeszcze wrócimy, czy te drzwi się otworzą. I wtedy zrodziła się idea powołania Kongresu Kultury Pomorskiej. Zależało nam na tym, żeby uruchomić zawodowo siebie i innych artystów z Pomorza. Wymyśliliśmy sobie aż pięć festiwali odbywających się w jednym tygodniu – opowiada Janusz Gawrysiak, Założyciel i kierownik artystyczny Europejskiego Ośrodka Integracji Twórczej Znak w Gdańsku. Ideę wsparli swoją wiedzą ekspercką specjaliści różnych dziedzin. Do dialogu włączył się też samorząd oraz środowisko gdańskiego biznesu. Wszystkie te starania przyniosły wymierny efekt w postaci wzmacniającego markę pomorskiej kultury Projektu Manhattan – Eksplozja Sztuki. To 60 dni prezentacji kulturalno-rozrywkowych z różnych dziedzin sztuki i aktywności. Każdy z dni tygodnia przeznaczony będzie dla innego festiwalu. Całość finansowana jest przez lokalny biznes.
Pojekt Manhattan – Eksplozja Sztuki
Poniedziałek, godz. 19: FESTIWAL GÓR I PODRÓŻY. Filmy i spotkania z podróżnikami, alpinistami i himalaistami. Powadzący: Wojciech Heliński – podróżnik, poeta, aktor, performer, postać legendarna zarówno w górach, jak i nad morzem.
Wtorek, godz. 19: FESTIWAL KINO POD NIEBEM. Coś dla prawdziwych kinomanów i tych którzy dopiero odkrywają sztukę filmu. Prowadzący: Wojciech Heliński i Janusz Gawrysiak.
Środa, godz. 19: FESTIWAL OPERA NA MANHATTANIE. Kameralne koncerty, najpiękniejsze arie, dowcip i dobre towarzystwo. Prowadzący: Jerzy Snakowski – popularyzator teatru muzycznego, opery, baletu, musicalu, operetki. Autor scenariuszy teatralnych, spektakli dla dzieci, znany z cyklu programów edukacyjnych dla dorosłych „Co z tą operą”.
Czwartek, godz. 19: FESTIWAL DUSZY I CIAŁA. Joga, tybetańskie gongi i misy, medytacja. Prowadzący: Ryszard Tymon Tymański – kompozytor, multiinstrumentalista, tekściarz, felietonista, scenarzysta, dramaturg, aktor. Buddysta zen, karateka shotokan, adept qigongu oraz taichi chuan w stylu Yang.
Piątek, godz. 19: CZYSTA ROZRYWKA. Jedz, pij i tańcz. Prowadzący: Arkadiusz Mięczewski – mistrz DJ-ki, król parkietu.
Niedziela, godz. 15: ZABAWY Z TATĄ, ZABAWY Z MAMĄ. Zajęcia artystyczne dla całej rodziny z pedagogami Gdańskiej Szkoły Artystycznej. 29.06.2020 / fot. Anna Bobrowska / KFP
Na terenie Portu Lotniczego Gdańsk miało dziś miejsce wmurowanie kamienia węgielnego pod biurowiec Alpha. To pierwszy z siedmiu budynków, które tworzyć będą kompleks o charakterze biurowo-hotelowym. Inwestycja nazywa się Airport City. Nazwy biurowców nawiązują do alfabetu lotniczego. Alpha, Bravo, Charlie, Delta, Echo, Foxtrot, Golf i Hotel to łącznie ponad 120 tys. m kw. powierzchni użytkowej i około 100 tys. m kw. powierzchni najmu.
– Budowa biurowca Alpha to początek realizacji Airport City Gdańsk, naszego marzenia o nowoczesnym i przyjaznym centrum biurowo-biznesowym na lotnisku. To także szansa na dywersyfikację naszych przychodów. Jak ważna jest to kwestia, pokazała epidemia koronawirusa, która wygasiła ruch lotniczy na całym świecie. W tym czasie ani na chwilę nie zatrzymaliśmy budowy nowego centrum biurowego na lotnisku. Wierzymy, że na tym trudnym rynku nieruchomości komercyjnych zajmiemy ważne i atrakcyjne miejsce – powiedział Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
Budowany jako pierwszy biurowiec Alpha będzie miał sześć pięter oraz dwie kondygnacje podziemne (łącznie 197 miejsc parkingowych). Powierzchnia najmu wyniesie 8,5 tys. m kw. W Alphie zaplanowano biura i strefę gastronomiczno-usługową. Projektowana jest także strefa sportu i rekreacji. We współpracy z pomorskimi uczelniami i organizacjami pozarządowymi planowane są m.in. ścieżki kulturoznawcze i rekreacyjne. Budynek będzie wyposażony w inteligentny systemem zarządzania oraz całodobową ochronę. Energooszczędność inwestycji zostanie poparta Certyfikatem Leed Gold.
– Airport City Gdańsk to inwestycja o wyjątkowym charakterze. Cieszymy się, że możemy realizować jej pierwszy etap. Mamy profesjonalny i zaangażowany zespół, który świetnie radzi sobie z wyzwaniami aktualnej sytuacji. Wszystkie prace budowlane prowadzone są zgodnie z harmonogramem. Doceniamy przy tym bardzo dobrą współpracę z inwestorem i biurem projektowym oraz naszymi podwykonawcami i dostawcami. Mamy nadzieję na jej równie udaną kontynuację. Liczymy, że wspólnie będziemy świętować planowe osiągnięcie kolejnych ważnych kamieni milowych tego projektu – powiedział Tadeusz Blecha, prezes zarządu spółki Hochtief Polska.
Dotychczas na terenie budowy wykonano prace ziemne i żelbetowe dwóch kondygnacji podziemnych oraz żelbetowe części elementów na parterze. W sumie wykopano 30 tys. m sześć. ziemi, co stanowi równowartość prawie 12 basenów olimpijskich. Ekipy budowlane ułożyły 5100 m sześć. betonu. Wykonawca rozpoczął już wznoszenie konstrukcji nadziemnych. W garażu trwają prace murowe i instalacyjne.
„Patrząc w przyszłość i realizując marzenia, kierując się misją pracy na rzecz Pomorza i włączając się aktywnie w działania na rzecz rozwoju gospodarczego regionu, Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy rozpoczyna budowę nowej dzielnicy biznesowej Airport City Gdańsk. Dla uczczenia początku tej wielkiej i śmiałej inwestycji oraz budowy pierwszego biurowca o nazwie Alpha, w czerwcu 2020 roku właściciele i władze Portu Lotniczego Gdańsk oraz wykonawca podpisali akt erekcyjny” – głosi treść aktu. Dokument podpisali: Mateusz Skarbek – wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska, Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni, Marcin Skwierawski – wiceprezydent Sopotu, Mirosława Sołowiej – dyrektor Biura Strategii i Nadzoru Właścicielskiego PPL (w zastępstwie Mariusza Szpikowskiego, prezesa Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze) oraz Tomasz Kloskowski – prezes Portu Lotniczego Gdańsk i Tadeusz Blecha – prezes zarządu Hochtief Polska.
Inwestycja finansowana jest z obligacji emitowanych przez Port Lotniczy Gdańsk przy udziale Banku Pekao S.A. oraz ze środków własnych spółki. Za wynajem powierzchni komercyjnej Airport City Gdańsk odpowiedzialna jest spółka Jones Lang LaSalle. 29.06.2020 / fot. Anna Rezulak / KFP
  • aktualnych propozycji: 13119
Wszystkie zdjęcia Agencji Kosycarz Foto Press/KFP są chronione prawem autorskim. Publikacja i kopiowanie bez zgody Agencji zabronione. Copyright © 2000-2020 KFP