KFP / W TRÓJMIEŚCIE I NA POMORZU. WYDARZENIA 2019 ROKU 27 grudnia 2019
podziel się na Facebooku  podziel się na Twitterze
Zabójstwo prezydenta Pawła Adamowicza wstrząsnęło Gdańskiem, Polską i społecznością międzynarodową. Tragedia z 13 i 14 stycznia nie pozostała bez wpływu to, jaki był ten mijający rok dla każdego, kto nosi w sercu miłość dla bliźniego, szczególnie dla gdańszczan i mieszkańców Pomorza. Ta niepojęta dla wielu śmierć odcisnęła swoje piętno na historii miasta, zmieniając koleje ludzkich losów i bieg wydarzeń. Przypominamy te z nich, w których nie mogło zabraknąć naszych fotoreporterów.
16 stycznia. Największe Serce Świata dla Pawła Adamowicza ułożone z zapalonych zniczy na Placu Solidarności to dzieło tysięcy gdańszczan, ludzi dobrej woli, najwspanialszych ludzi na świecie. Cudownych. Tak o nas mówił nasz prezydent. Takie były Jego ostatnie słowa... Słowami „kochajmy się” rozpoczynał swoją szóstą, brutalnie przerwaną kadencję.
19 stycznia. Milcząca wdzięczność, podziękowania za Gdańsk, za otwartość i miłość okazywaną ludziom – te słowa wielokrotnie wybrzmiewały w bazylice Mariackiej i na ulicach Gdańska podczas uroczystości ostatniego pożegnania śp. Pawła Adamowicza. W południe Śródmieście było jedną wielką świątynią. Do głębi poruszyły nas słowa wypowiedziane podczas uroczystości pogrzebowych przez dominikanina ojca Ludwika Wiśniewskiego. – Jestem przekonany, że Paweł chce, bym wypowiedział następujące słowa: „Trzeba skończyć z nienawiścią, trzeba skończyć z nienawistnym językiem, trzeba skończyć z pogardą, trzeba skończyć z bezpodstawnym oskarżaniem innych. Nie będziemy dłużej obojętni na panoszącą się truciznę nienawiści pojawiającą się w internecie, szkołach, mediach, parlamencie i Kościele. Człowiek, budujący swoją karierę na kłamstwie, nie może pełnić wysokich funkcji w naszym kraju. I będziemy odtąd tego przestrzegać" – po tych słowach duszpasterza akademickiego na ulicach miasta rozległy się gromkie brawa.
23 stycznia. Na konferencji prasowej w Hospicjum ks. Dutkiewicza, obok prezydent Aleksandry Dulkiewicz i prezes Anny Janowicz pojawiła się Patrycja Krzymińska. O skromnej krawcowej z Borkowa mówiła cała Polska. To ona wymyśliła facebookową akcję „Zapełnijmy ostatnią puszkę Pana Prezydenta dla WOŚP”. Początkowo myślała, że osiągnie sukces, jeśli uda jej się zebrać tysiąc złotych. Zebrała 16 milionów! Na jej apel odpowiedziało ponad 260 tys. darczyńców.
16 lutego. Na Pomorzu rozpoczęła się najbardziej kontrowersyjna inwestycja gigant w tej dekadzie. Przy sprzeciwie samorządowców i ekologów, nie bacząc na toczące się postępowania przed Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w sprawie odwołań od decyzji środowiskowej, władze centralne przekopują Mierzeję Wiślaną. Pomysł narodził się w wyniku konfliktu z Rosją, która nieoczekiwanie wstrzymała ruch statków na Zalewie Wiślanym. Strona rosyjska zażądała wówczas podpisania umowy międzyrządowej, która uregulowałaby problem żeglugi przez Cieśninę Pilawską. PiS wybrało inną drogę
21 lutego. Około godz. 3 nad ranem, trzech mężczyzn przewróciło pomnik księdza Henryka Jankowskiego stojący na skwerze jego imienia w Gdańsku. Akcja będąca konsekwencją prasowych oskarżeń duchownego o molestowanie nieletnich miała stanowić „symboliczne strącenie ze wspólnotowego piedestału fałszywej pamięci i czci osoby Henryka Jankowskiego”. Tego samego dnia sympatycy zmarłego w 2010 roku kapelana Solidarności zablokowali ciężarówkę, która miała wywieźć z placu obalony w nocy monument. Wojnę o pomnik prałata spuentowała 1,5 miesiąca później decyzja radnych miasta, którzy odebrali ks. Jankowskiemu tytuł honorowego obywatela miasta. Za przyjęciem uchwały zgłoszonej przez klub Koalicji Obywatelskiej zagłosowało 19 radnych. Podobnymi wynikami zakończyły się głosowania nad zniesieniem nazwy skweru im. ks. Jankowskiego (20:1:1) oraz likwidacją stojącego na nim pomnika.
4 marca. Aleksandra Dulkiewicz prezydentem Gdańska. Kilka dni przed wyborami od jednego z panów częstowanych poranną kawą wyborczą przy dworcu usłyszała, że nie otrzyma jego głosu, bo jest kobietą, a „kobietami łatwiej manipulować... Nie nadają się do rządzenia”. Aleksandra Dulkiewicz ma na to zdecydowaną odpowiedź: zarządzanie miastem to praca drużynowa. Dziś jest kapitanem tej drużyny, z zarazem pierwszą w dziejach miasta panią prezydent. Znamy już oficjalne wyniki niedzielnych wyborów: na Dulkiewicz zagłosowało 82,22 proc. wyborców, Grzegorz Braun otrzymał 11,86 proc. głosów, a Marek Skiba 5,92 proc. Frekwencja przy urnach wyniosła 48,67 proc.
8 marca. Pomnik oskarżanego w mediach o pedofilię ks. Jankowskiego zniknął rano ze skweru przy ul. Stolarskiej. Demontażu figury kapelana Solidarności i wieloletniego proboszcza kościoła św. Brygidy dokonali przedstawiciele społecznego komitetu budowy pomnika ze stoczniowej Solidarności. To oczywiście pokłosie decyzji Rady Miasta, która głosami radnych Koalicji Obywatelskiej i KWW Wszystko dla Gdańska odebrała prałatowi honory, narażając się tym samym na ostracyzm w środowiskach obrońców dobrego imienia księdza. Wiceszef stoczniowej „S” i pomorski radny PiS Karol Guzikiewicz powiedział wprost, że związkowcy nie życzą sobie, żeby radni, którzy dzień wcześniej głosowali za „bezczeszczeniem symbolu Solidarności bez wyroku”, przychodzili na uroczystości do świętej Brygidy.
26 marca. Nareszcie udało się. Z udziałem włodarzy pomorskich miast w Sopocie odbył się oficjalny start Systemu Roweru Metropolitalnego MEVO. Skorzystają z niego mieszkańcy i turyści Gdańska, Gdyni, Sopotu, Tczewa, Pucka, Redy, Rumi, Kartuz, Sierakowic, Somonina, Stężycy, Władysławowa, Żukowa i Pruszcza Gdańskiego. Mevo to największy w Europie system rowerów publicznych IV generacji składający się wyłącznie z rowerów ze wspomaganiem elektrycznym. Szkoda, że tak krótko jeździł...
28 marca. „Dar Młodzieży” powrócił do Gdyni z okołoziemskiego rejsu zorganizowanego dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Biała fregata Uniwersytetu Morskiego zawinęła do macierzystego portu po 10-miesięcznej podróży. W tym czasie przepłynęła 33 tysiące mil morskich, odwiedzając 23 porty w kilkunastu krajach świata.
8 kwietnia. Rząd odniósł kolejny sukces, podpisując porozumienie z oświatową Solidarnością, w szkołach rozpoczął się największy od ponad 25 lat strajk nauczycieli. Strajkują nauczyciele – także ci z Solidarności – pracownicy administracji i obsługi. Na Pomorzu do akcji protestacyjnej przystąpiło ponad 800 z 1031 szkół. W Gdańsku strajkuje 121 placówek oświatowych (88 szkół i 33 przedszkola), w Gdyni – 80, w Sopocie – 10. Liczba pracowników gdańskiej oświaty, którzy nie przystąpili do pracy, sięga niemal 4 tysięcy (ponad 3,5 tysiąca nauczycieli).
2 maja. Na Stadionie Narodowym Artur Sobiech strzela gola Jagiellonii i po 36 latach piłkarski Puchar Polski znowu jest w rękach Lechii Gdańsk. Piłkarze Piotra Stokowca piszą najlepszy rozdział w 74-letniej historii klubu. Już wiemy, że dotychczasowy dorobek biało-zielonych po tym sezonie co najmniej się podwoi. A może być jeszcze większy, jeśli za kilkanaście dni Lechii uda się sięgnąć po mistrzostwo lub wicemistrzostwo kraju. Dotychczas Gdańsk tylko raz cieszył się z ligowego podium... 63 lata temu.
6 maja. Oczekiwanie. Za dwa tygodnie Sąd Okręgowy w Gdańsku ma ogłosić wyrok w sprawie afery finansowej Amber Gold. Ze względów proceduralnych na odczytanie najważniejszych zdań poczekamy jednak znacznie dłużej. Właśnie zakończyły się mowy końcowe. Jako ostatnia głos zabrała obrończyni Katarzyny P., współzałożycielki spółki, która według prokuratury działała jako piramida finansowa. Szefowa Amber Gold wraz z mężem sprawiła, że 19 tys. Polaków straciło łącznie 850 mln zł.
19 maja. „Hej! Hej! Hej BKS! Gdańska Lechia najlepsza jest”. Tysiące kibiców świętowało na Długim Targu najlepszy sezon w 74-letniej historii klubu okraszony zdobyciem trzeciego miejsca w rozgrywkach ekstraklasy. Feta pod Neptunem odzianym w biało-zieloną koszulkę trwała niemal do północy. Co tu się będzie działo, kiedy gdańscy piłkarze sięgną po mistrzowską koronę?! – To jest fantastyczna drużyna, bardzo świadoma i głodna sukcesów. Ja wierzę, że to nie jest koniec. To dopiero początek wielkiej Lechii, ale tylko z udziałem kibiców – zapowiada trener Lechii Gdańsk Piotr Stokowiec.
27 maja. Magdalena Adamowicz, żona tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska, debiutuje na scenie politycznej z mandatem europoselskim i rekordowym wynikiem (199 591 głosów). W Parlamencie Europejskim nadal zasiadać będą Janusz Lewandowski (120 990) i Anna Fotyga (160 517). Nie udało się powtórzyć sukcesu wyborczego Jarosławowi Wałęsie (80 906 głosów). Do Europarlamentu nie wszedł także Jarosław Sellin (77 374 głosy).
1 czerwca. Kilka minut po godzinie 10 w sobotę Gdańsk oficjalnie zainaugurował obchody 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w powojennej Polsce. Święto Wolności i Solidarności (1-11 czerwca) otworzyła prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz, rozwiązując wstęgi rozpięte między elementami symbolicznego okrągłego stołu, który na ten świąteczny czas stanął przed Europejskim Centrum Solidarności. 4 czerwca przed ECS Donald Tusk, trzech byłych prezydentów Polski, prezydenci polskich miast, samorządowcy, opozycjoniści, aktorzy, działacze, młodzi gdańszczanie podpisali Deklarację Wolności i Solidarności. Tego samego dnia kilka tysięcy osób wzięło udział w wiecu wolności i solidarności na Długim Targu.
3 czerwca. Trwają prace nad specustawą odbierającą Gdańskowi blisko 9-hektarowy obszar dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Na półwysep przyjeżdża wicepremier Piotr Gliński. Towarzyszą mu wiceminister Jarosław Sellin i dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki. Wizytatorzy dzielą się z dziennikarzami swoją wizją stworzenia na Westerplatte plenerowego muzeum, które miałoby bardzo szczegółowo opowiadać o siedmiu dniach walk oraz o losach żołnierzy i oficerów. Rząd chce przeznaczyć na to ponad 100 mln zł. Jak zadeklarował wiceminister Sellin, placówka miałaby powstać na terenie obejmującym miejsca, gdzie we wrześniu 1939 roku toczyły się walki (wraz z pozostałościami fortyfikacji). Kopiec i stojący na nim pomnik Obrońców Wybrzeża, o losy którego w dobie przygotowywanej przez partię rządzącą specustawy „Westerplatte” niepokoją się gdańscy samorządowcy, nie są takim miejscem. – To jest upamiętnienie, które zostało oczywiście zaprojektowane na miarę tamtych czasów, ale ja przynajmniej nie przewiduję, żebyśmy jakieś zmiany w tym fragmencie czynili – powiedział wicepremier Piotr Gliński.
29 czerwca. Westerplatte tego dnia było nie tylko miejscem obchodów 45-lecia muzeum Wartownia nr 1. W południe u stóp pomnika Obrońców Wybrzeża rozpoczęła się akcja protestacyjna przeciwko próbie zawłaszczenia półwyspu przez państwo. Manifestację „Gdańsk Broni Westerplatte” zorganizowały stowarzyszenia Obywatele RP i Komitet Obrony Demokracji. – Nie dajcie sobie wmówić, że muzeum na Westerplatte nie ma. Dzisiaj świętujemy jego 45. rocznicę – Wartowni, którą postanowili uratować westerplatczycy. To był ich testament. Naprawdę muzea nie są dla budujących je, lecz dla bohaterów, których chcemy uczcić – powiedział podczas manifestacji wiceprezydent miasta Piotr Kowalczuk.
13 sierpnia. Pierwsza, wschodnia nitka powstającego od wiosny ubiegłego roku wiadukt Biskupia Górka w Gdańsku otwarta dla kierowców. Kilka minut po godz. 12 jako pierwszy przejechał estakadą rowerzysta – pracownik firmy Budimex, która realizuje inwestycję. Wkrótce ruszy rozbiórka starego wiadukt w ciągu ulicy Trakt św. Wojciecha, a w jego miejscu rozpocznie się budowa dźwigara i pomostu pod drugą jezdnię.
23 sierpnia. Na Motławie pojawiła się kładka, która połączy Wyspę Spichrzów z Długim Pobrzeżem na wysokości ul. Św. Ducha. Konstrukcja przypłynęła na specjalnej barce. Kładka may 57 metrów długości i 4,5 metra szerokości i w przeciwieństwie do zwodzonego mostu na Ołowiankę jest obrotowa. Koszt budowy przeprawy to około 10 mln złotych.
1 września. – W poprzednich latach brakowało siły i woli, żeby walczyć o prawdę i przypominać ją potomnym. Dlatego dzisiaj, wmurowując ten kamień węgielny pod Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, odrabiamy zaległości ostatnich 30 lat. Wykonujemy pracę, która będzie ważna nie tylko dla nas i dla naszych potomnych, ale też dla Europy i całego świata – powiedział premier Mateusz Morawiecki, symbolicznie rozpoczynając budowę placówki – oddziału Muzeum II Wojny Światowej. Uroczystość w budynku Elektrowni na Westerplatte odbyła się tuż po zakończeniu obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny zorganizowanych przez władze miasta.
9 września. Wymiar kary dla twórców piramidy finansowej Amber Gold nadal pozostaje nieznany. Mimo zmiany przepisów Kodeksu postępowania karnego umożliwiającej odstąpienie od czasochłonnych procedur, sędzia Sądu Okręgowego Lidia Jedynak zdecydowała, że nie może przerwać odczytywania liczącego 59 tomów wyroku. Po trzech miesiącach lektury (większość czasu zajmuje wymianie nazwisk każdego z ponad 18 tys. pokrzywdzonych wraz z numerami depozytów towarowych i wysokością szkody) do przeczytania pozostało jeszcze 11 tomów, z których każdy liczy 200 stron. To, co najistotniejsze, wybrzmi najprawdopodobniej pod koniec września.
21 września. „Obywatel Jones” w reżyserii Agnieszki Holland zdobywcą Złotych Lwów. Najwięcej nagród podczas gali 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Teatrze Muzycznym w Gdyni odebrali twórcy „Ikara. Legendy Mietka Kosza”. Film Macieja Pieprzycy został laureatem Srebrnych Lwów. Publiczność nagrodziła „Boże Ciało” Jana Komasy uhonorowanego przez jury za najlepszą reżyserię. Nagrodę Specjalną 44. FPFF za propozycję doskonale zrealizowanego kina gatunkowego otrzymał Łukasz Kośmicki, reżyser filmu „Ukryta gra”. Platynowe Lwy, nagrodę za całokształt twórczości, odebrał Krzysztof Zanussi.
15 października. Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. „Okręg gdański nadal jest bastionem PO, natomiast ten bastion na Pomorzu słabnie” – powiedział „Gazecie Wyborczej Trójmiasto” Piotr Adamowicz, brat tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska, który dostał się do Sejmu. Posłem został m.in. także Kacper Płażyński, dotychczasowy szef klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska.
16 października. Sąd Okręgowy w Gdańsku ogłosił wyrok w sprawie afery Amber Gold. Marcin P. został skazany na 15 lat więzienia, a jego żona Katarzyna P. na 12 i pół roku. Ogłoszenie wyroku trwało pięć miesięcy ponieważ sąd z uwagi na modyfikację opisu popełnionego przez oskarżonych czynu zmuszony był do odczytania nazwisk wszystkich pokrzywdzonych, czyli ponad 18 tys. osób. Oskarżonych nie było na sali podczas ogłaszania wyroku.
24-25 grudnia. Ma 57 metrów długości, 4,5 metra szerokości i waży ponad 150 ton. Oficjalne otwarcie kładki planowane jest na wiosnę. Termin oddania do użytku obrotowej konstrukcji na Motławie łączącej Główne Miasto z Wyspą Spichrzów już kilkakrotnie był przesuwany. Pierwotnie przeprawa dla pieszych stanowiąca przedłużenie ul. Św. Ducha miała być gotowa na początku 2019 roku. W wyniku niesprzyjających okoliczności (m.in. zarwane nabrzeże przy Bramie Świętego Ducha) inwestycji nie udało się zamknąć do końca grudnia. Mimo że to wciąż jest plac budowy, spółka Granaria Development Gdańsk wznosząca obiekt w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego postanowiła udostępnić go mieszkańcom na czas świąt. Spacerowicze po raz pierwszy mogli wejść na kładkę we wtorek po godzinie 9. 31.12.2019 / fot. KFP
dodaj do koszyka wszystkie wyświetlone zdjęcia
  • znalezionych zdjęć: 77
Mierzeja Wiślana. Miejsce planowanej budowy przekopu,...
k00075329.jpg (5472px x 3648px) 6959kb
Mierzeja Wiślana. Miejsce planowanej budowy przekopu, kanału Nowy Świat przez mierzeję pomiędzy Przebrnem a Skowronkami. 14.09.2019 Fot. Maciej Kosycarz / KFP
Dziedziniec Politechniki Gdańskiej. Konwencja regionalna...
m00107808.jpg (4000px x 2667px) 5438kb
Dziedziniec Politechniki Gdańskiej. Konwencja regionalna Prawa i Sprawiedliwości. Nz. Jarosław Kaczyński. 12.09.2019 fot. Krzysztof Mystkowski / KFP
Sąd Okręgowy w Gdańsku. Czytanie wyroku w sprawie...
k00075303.jpg (4928px x 3280px) 4516kb
Sąd Okręgowy w Gdańsku. Czytanie wyroku w sprawie Ambert Gold. Na zdjęciu akta sprawy. 09.09.2019 fot. Maciej Kosycarz / KFP
Gdańsk. Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum...
k00075241.jpg (4928px x 3280px) 2923kb
Gdańsk. Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz otwarcie wystawy czasowej w budynku Elektrowni. Po lewej: dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrock. 1.09.2019 Fot. Maciej Kosycarz / KFP
Gdańsk. Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum...
k00075253.jpg (4928px x 3280px) 2731kb
Gdańsk. Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz otwarcie wystawy czasowej w budynku Elektrowni. Premier Mateusz Morawiecki. 1.09.2019 Fot. Maciej Kosycarz / KFP
Gdańsk. Transport barką kładki, która połaczy...
k00075072.jpg (4928px x 3280px) 7878kb
Gdańsk. Transport barką kładki, która połaczy Wyspę Spichrzów z ul. Św. Ducha. 23.08.2019 fot. Maciej Kosycarz / KFP
Uroczyste otwarcie pierwszej nitki Wiaduktu Biskupia...
r00013301.jpg (5000px x 3333px) 2420kb
Uroczyste otwarcie pierwszej nitki Wiaduktu Biskupia Górka. 13.08.2019 / fot. Anna Rezulak / KFP
Uroczyste otwarcie pierwszej nitki Wiaduktu Biskupia...
r00013302.jpg (5000px x 3333px) 2744kb
Uroczyste otwarcie pierwszej nitki Wiaduktu Biskupia Górka. 13.08.2019 / fot. Anna Rezulak / KFP
Uroczyste otwarcie pierwszej nitki Wiaduktu Biskupia...
r00013308.jpg (5000px x 3333px) 3507kb
Uroczyste otwarcie pierwszej nitki Wiaduktu Biskupia Górka. 13.08.2019 / fot. Anna Rezulak / KFP
Rower Mevo zaparkowany nad morzem w Brzeźnie. 4.08.2019...
r00012941.jpg (5000px x 3333px) 4223kb
Rower Mevo zaparkowany nad morzem w Brzeźnie. 4.08.2019 / fot. Anna Rezulak / KFP
Gdańsk broni Westerplatte - protest zorganiowany przez...
m00105969.jpg (3500px x 2333px) 3381kb
Gdańsk broni Westerplatte - protest zorganiowany przez Obywateli RP. 29.06.2019 fot. Krzysztof Mystkowski / KFP
Gdańsk broni Westerplatte - protest zorganiowany przez...
m00105971.jpg (3500px x 2333px) 3785kb
Gdańsk broni Westerplatte - protest zorganiowany przez Obywateli RP. 29.06.2019 fot. Krzysztof Mystkowski / KFP
Gdańsk. Święto Wolności i Solidarności. Donald...
k00073916.jpg (4928px x 3280px) 2719kb
Gdańsk. Święto Wolności i Solidarności. Donald Tusk, trzech byłych prezydentów Polski, prezydenci polskich miast, samorządowcy, opozycjoniści, aktorzy, działacze, młodzi gdańszczanie podpisali Deklarację Wolności i Solidarności podczas uroczystości przed ECS w trakcie obchodów 4 czerwca w Gdańsku. Nz. sygatariusze deklaracji na wspólnym zdjęciu 04.06.2019 fot. Maciej Kosycarz / KFP
Wiec Wolności i Solidarności na Długim Targu w Gdańsku.Wspolne...
k00073922.jpg (2873px x 4020px) 3622kb
Wiec Wolności i Solidarności na Długim Targu w Gdańsku.Wspolne spiewanie hymnu narodowego. 4.06.2019 Fot. Maciej Kosycarz / KFP
Gdańsk. Wiec Wolności i Solidarności na Długim...
e00003649.jpg (5472px x 3648px) 2565kb
Gdańsk. Wiec Wolności i Solidarności na Długim Targu. Nz. Jacek Sutryk, Rafał Trzaskowski, Donald Tusk, Hanna Zdanowska, Aleksandra Dulkiewicz. 04.06.2019 Fot. Anna Bobrowska / KFP
Gdańsk, Święto Wolności i Solidarności. 04.06.2019...
r00011169.jpg (3000px x 2000px) 4524kb
Gdańsk, Święto Wolności i Solidarności. 04.06.2019 / fot. Anna Rezulak / KFP
  • znalezionych zdjęć: 77