Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
KFP / SOPOT. BIOLOGICZNIE OCZYSZCZĄ MORSKIE OKO19 lipca 2024
Przy ul. Moniuszki w Sopocie rozpoczynają się prace przy biologicznym oczyszczaniu największego stawu w mieście – Morskiego Oka. Bezinwazyjna metoda ma poprawić jakość wody i korzystnie wpłynąć na żyjące w niej organizmy wodne. Redukcja osadów gromadzących się na dnie pozwoli na przywrócenie naturalnych procesów samooczyszczania zbiornika i zwiększenie retencji wody. Prace powinny zakończyć się do 30 listopada br. – Odmulanie stawu Morskie Oko technologią bioremediacji jest metodą całkowicie bezinwazyjną i nie wymaga wprowadzania do wód żadnych związków chemicznych. Co ważne wszystkie prace będą wykonywane bez użycia ciężkiego sprzętu, który mógłby zniszczyć istniejącą tam faunę i florę – wyjaśnia Dagmara Kania-Płochacka z Zarządu Dróg i Zieleni.
Pierwszy etap prac polega na pobraniu ze stawu próbek zerowych wody do przeprowadzenia dokładnych pomiarów – zbadania przejrzystości, osadu dennego, stężenia tlenu rozpuszczonego w wodzie oraz pH i temperatury. Drugi etap to aplikacja odpowiednich dawek biopreparatów. Trzecim krokiem będzie instalacja pływających wysp z roślinami hydrofitowymi, które wspomogą bioróżnorodność w stawie i – co bardzo ważne – będą wspomagać bioakumulację biogenów i zapobiegać wtórnym zakwitom glonów. Koszt przeprowadzenia bioremediacji to blisko 140 tys. zł. 19.07.2024 / fot. Krzysztof Mystkowski / KFP