KFP / ANDRZEJ ROGIEWICZ I AGATA DŁUGOSZ ZWYCIĘZCAMI 6. GDAŃSK MARATONU 10 kwietnia 2022
podziel się na Facebooku  podziel się na Twitterze
Po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią Gdańsk Maraton powrócił na ulice miasta. Na starcie szóstego, najbardziej ekologicznego biegu rozgrywanego na królewskim dystansie w Polsce stanęło blisko 3 tys. uczestników. Honorowym starterem na promenadzie prowadzącej do brzeźnieńskiego mola była prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
Pod nieobecność przechodzącego rekonwalescencję po kontuzji Rafała Czarneckiego (STS Skarżysko-Kamienna), zwycięzcy trzech ostatnich gdańskich maratonów, królem biegu na nieco zmienionej w tym roku trasie (ze startem i metą w Brzeźnie) był Andrzej Rogiewicz. 25-letni grudziądzanin niemal cały dystans pokonał samotnie, osiągając metę po 2 godzinach 25 minutach i 26 sekundach. O pobiciu rekordu należącego od 2019 roku do Rafała Czarneckiego (2.23.14) nie mogło być mowy – ambitne plany przekreślił bardzo silnie wiejący wiatr. Niedługo po zwycięzcy bieg ukończył Grzegorz Kujawski z Pucka (2.25.49). Z kilkuminutową stratą podium uzupełnił wrocławianin Andrzej Witek (2.29.18). W rywalizacji pań z ekstremalnymi warunkami najlepiej poradziła sobie Agata Długosz z Tychów w (2.58.25). Jako jedynej udało jej się złamać barierę 3 godzin. – Wiatr mnie zmasakrował, ale ciągnęłam do końca i byłam pierwsza. Miałam momenty zwątpienia. Odpuściłam na 28 kilometrze, zwolniłam i powiedziałam sobie, że albo pociągnę tym tempem, albo odpadnę. Udało się – mówiła na mecie bardzo zmęczona zwyciężczyni. Obok niej na podium stanęły bydgoszczanka Agata Tomczyk (3.03.38) i Małgorzata Drzycimska z Gdańska (3.04.07). Bohaterami byli wszyscy maratończycy i kibice, którzy mimo nieprzychylności aury bardzo licznie dopingowali biegaczy na trasie. 10.04.2022 / fot. Anna Rezulak / KFP