Szeregi Marynarki Wojennej zasiliło 45 nowych oficerów. 33 świeżo upieczonych absolwentów Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte wiąże swoją przyszłość z trzema pozostałymi rodzajami Sił Zbrojnych. Zgodnie z wieloletnią tradycją uroczysta promocja na pierwszy stopień oficerski odbyła na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica” cumującego przy nabrzeżu Pomorskim na Skwerze Kościuszki w Gdyni. Ślubowanie od żołnierzy dyplomowanych na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego, Wydziale Mechaniczno-Elektrycznym oraz Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich przyjął wiceadmirał Piotr Nieć, dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego. Uroczystość zwieńczyła widowiskowa defilada wszystkich pododdziałów na czele z Orkiestrą i Kompanią Reprezentacyjną Marynarki Wojennej.
Nowo mianowani podporucznicy pochodzą z 14 województw. Dzieli ich duża różnica wieku – 13 lat. – Ale połączyło was jedno – marzenie o zostaniu oficerem i wola służby ojczyźnie. Po dzisiejszej promocji traficie do różnych jednostek w całej Polsce, będziecie służyć w różnych rodzajach Sił Zbrojnych. Oczywiście najliczniejsza grupa zasili szeregi Marynarki Wojennej. Proszę was, aby słowa ślubowania „Będę Ci służył zawsze, wszędzie i w każdej potrzebie” były waszym znakiem rozpoznawczym. Noście z dumą absolwentkę naszej uczelni, bez względu na kolor munduru, w jakim będziecie służyć – zwracał się do absolwentów kontradmirał Tomasz Szubrycht, rektor-komendant AMW, podkreślając, że będą oni beneficjentami programu modernizacji Marynarki Wojennej, za którym stoi wysiłek całego społeczeństwa. – Wasze ręce są coraz lepiej uzbrojone, a wy musicie jak najlepiej spełnić swój marynarski obowiązek – dodał rektor Szubrycht. 27.06.2026 / fot. Paweł Marcinko / KFP
dodaj
do koszyka wszystkie wyświetlone zdjęcia